Оподаткування землі здійснюється згідно із Законом України №2535-ХІІ від 03.07.1992 р. «Про плату за землю» (зі змінами та доповненнями, далі — Закон).
Відповідно до ст.35 Земельного кодексу України (далі — ЗКУ) громадяни України мають право набувати із земель державної і комунальної власності безоплатно у власність або на умовах оренди земельні ділянки для ведення індивідуального або колективного садівництва.
Приватизація земельної ділянки громадянином — членом • садівницького товариства здійснюється без згоди на те інших членів цього товариства.
Використання земельних ділянок садівницьких товариств здійснюється відповідно до закону та статутів цих товариств.
Ст. 121 ЗКУ, зокрема, встановлено, що громадянам України можуть безоплатно передаватись земельні ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення садівництва у розмірі не більше 0,12 гектара.
Згідно зі ст. 116 ЗКУ громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування такими земельними ділянками за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Нагадуємо, що право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою, як встановлено ст.126 ЗКУ, посвідчується державними актами.
Плату за землю здійснюють власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, в тому числі орендарі (ст. 5 Закону). Відповідно до ч. 2 ст.12 Закону не справляється плата за земельні ділянки, в межах граничних норм, встановлених ЗКУ, з інвалідів І і II груп, громадян, які виховують трьох і більше дітей, та громадян, члени сімей яких проходять строкову військову службу, пенсіонерів, а також інших осіб, які користуються пільгами відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», громадян, яким у встановленому порядку видано посвідчення про те, що вони постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Якщо власником землі чи користувачем земельних ділянок, наданих для ведення садівництва, є садівницьке товариство і члени товариства не оформили право на свою земельну ділянку, то таке товариство і буде платником земельного податку до бюджету (включаючи земельні ділянки загального користування), за винятком площ земельних .ділянок, що використовуються громадянами — членами товариства, яким згідно із ч. 2 ст. 12 Закону встановлені пільги щодо земельного податку.
Коли земельні ділянки приватизовані громадянами — членами садівницького товариства і кожен громадянин отримав документ, що засвідчує право на земельну ділянку, то такі громадяни, крім тих, кому надані пільги щодо земельного податку згідно із ч.2 ст.12 Закону, самостійно будуть сплачувати земельний податок до бюджету. За земельні ділянки загального користування, які знаходяться у власності товариства, земельний податок до бюджету сплачуватиметься товариством.
Враховуючи вимоги чинного законодавства, члени садівницьких товариств — пенсіонери, ветерани війни та інші категорії громадян, визначені ч. 2 ст. 12 Закону, мають право користуватися пільгою щодо земельного податку в межах норм, встановлених ст. 121 ЗКУ.