У яких розмірах виплачується вихідна допомога працівникам?

Ст. 44 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпГІ) встановлені обмеження щодо мінімального розміру вихідної допомоги працівникові у випадку звільнення. При цьому підприємства мають право за рахунок прибутку встановлювати, наприклад, у колективних договорах, контрактах, які укладаються у випадках, визначених законом, більш високі розміри зазначеної допомоги.

У випадках припинення трудового договору: по-перше, у зв'язку з відмовою працівника від переведення на роботу в іншу місцевість разом з підприємством, установою, організацією, а також відмовою від продовження роботи у зв'язку зі зміною істотних умов праці (п.6 ст. 36 КЗпП); по-друге, у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників (п.1 ст.40 КЗпП); по-третє, у зв'язку з виявленою невідповідністю працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров'я, які перешкоджають продовженню роботи, а так само в разі скасування допуску до державної таємниці, якщо виконання покладених на нього обов'язків вимагає доступу до державної таємниці (п.2 ст.40 КЗпП); по-четверте, у зв'язку з поновленням на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу (п.6 ст.40 КЗпП), працівникові виплачується вихідна допомога у розмірі не менше середнього місячного заробітку.

За умов припинення трудового договору в разі призову або вступу на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу (п.3 ст. 36 КЗпП) вихідна допомога виплачується у розмірі не менше двомісячного середнього заробітку.

У разі звільнення працівника у зв'язку з порушенням власником (уповноваженим ним органом) законодавства про працю, умов колективного чи трудового договору з цих питань (ст.ст. 38 і 39 КЗпП) розмір вихідної допомоги, яку отримує працівник, визначається колективним договором відповідного підприємства, але не може бути менше його тримісячного середнього заробітку. Та ж сама гарантія щодо виплати вихідної допомоги у разі невиконання роботодавцем законодавства про охорону праці передбачена ст.6 Закону України «Про охорону праці».

Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 2/2007