Я інвалід Великої Вітчизняної війни. Чи маю право на державну допомогу щодо ремонту власного житлового будинку?

Відповідно до ст.15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3551 від 22.10.1993 р. (далі — Закон) пільги на позачерговий безплатний капітальний ремонт власних житлових будинків і першочерговий поточний ремонт житлових будинків і квартир мають особи, на яких поширюється чинність Закону.

Відповідно до ст. 13 Закону інваліди війни та прирівняні до них особи (ст.7) мають пільгу на позачерговий безплатний капітальний ремонт власних житлових будинків і першочерговий поточний ремонт житлових будинків і квартир.

Порядок виконання безплатного капітального ремонту зазначеній категорії осіб відповідно до наданих законодавством пільг регламентує «Положення про порядок проведення безплатного капітального ремонту житлових будинків (квартир) інвалідів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членів сімей загиблих військовослужбовців та прирівняних до них осіб», яке затверджено наказом Держжитлокомунгоспу №73 від 05.08.1994 p., погоджено з міністерствами, зареєстровано в Мін'юсті України 12.08.1994 р. за №194/404.

Згідно з Положенням першочерговий поточний ремонт житлових будинків і квартир незалежно від форми власності житлового фонду виконується за рахунок власника житла.

Видатки місцевих бюджетів на проведення безплатного капітального ремонту житлових будинків (квартир) особам, які мають на це право згідно з Законом, здійснюються відповідно до вимог бюджетного законодавства в межах бюджетних призначень на відповідний рік.

Безплатний капітальний ремонт відповідним категоріям осіб здійснюється в будинках (квартирах), що належать їм на праві приватної або спільної власності. Виділення частки із майна, що є у спільній частковій власності, регулюється Цивільним кодексом України.

Необхідність проведення капітального ремонту та обсяги робіт визначаються спеціальною комісією, яка утворюється при місцевому органі влади і самоврядування із залученням спеціалістів житлово-експлуатаційних, ремонтно-будівельних організацій, представників місцевого органу влади, що фінансує виконання ремонтних робіт, органу технічної інвентаризації та Інших уповноважених осіб, у присутності власника житла на основі обстеження будинку (квартири) з урахуванням строку проведення останнього капітального ремонту та виходячи із тривалості експлуатації елементів будинку, обладнання, комунікацій тощо та їхнього технічного стану відповідно до Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України №76 від 17.05.2005 р.

Ремонт проводиться в міру необхідності, але не частіше одного разу на 10 років.

При цьому зазначений ремонт, відповідно до Положення, здійснюється лише одного житлового будинку (квартири) за місцем постійного проживання особи, якій надається зазначена пільга.

Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 3/2007