Зміни в оподаткуванні спадщини та доходів, втриманих від продажу нерухомості


Закон України № 3378-IV від 19.01.2006  р. "Про внесення змін до Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" щодо оподаткування спадщини" — набирає чинності з 01.01.2007 року.

Коментуючи прийняті зміни, необхідно відзначити, що їх поява є результатом компромісів різних інтересів та відстоювання правової позиції нотаріусів при законотворчій діяльності. Прийнятий текст змін — це гібрид ініційованих нами, нотаріусами, законопроектів № 5612 та № 5612-1, Мін'юстом України — № 7002, народними депутатами України — № 5038, 5038-1,5038-3.

Розглянемо, що в результаті ми отримали, і за якими правилами ми будемо працювати, починаючи з 01.01.2007 року.

По-перше, законодавець нарешті встановив єдині правила оподаткування операцій з продажу нерухомого майна незалежно від часу набуття власності на таке майно.

По-друге, дохід, отриманий платником податку від продажу не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або частини квартири, кімнати, садового будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об'єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), не оподатковується, якщо загальна площа такого житлового будинку, квартири або частини квартири, кімнати, садового будинку не перевищує 100 м2.

У разі якщо площа такого об'єкта нерухомого майна перевищує 100 м2, то частина доходу, пропорційна сумі такого перевищення, підлягає оподаткуванню за ставкою в розмірі 1% від вартості такого об'єкта нерухомого майна.

Дохід від продажу протягом звітного податкового року більш ніж одного об'єкта або від продажу об'єкта нерухомості, іншого призначення або від продажу об'єкта незавершеного будівництва підлягає оподаткуванню за ставкою 5%.

По-третє, виключили пріоритет при оформленні продажу нерухомості через державного нотаріуса, що відповідає змісту чинного законодавства.

По-четверте, сума податку сплачується сторонами договору до його нотаріального посвідчення через установи банків, що в комплексі з іншими складовими дають всі підстави стверджувати про вирішення так званої проблеми "податкового агента — нотаріуса". З урахуванням цих змін нотаріус не є податковим агентом у розумінні Закону України № 889-IV "Про податок з до^ ходів фізичних осіб", і, відповідно, нотаріус виведений з-під удару незрозумілої відповідальності за сплату чужих податків з чужих доходів. Єдиний обов'язок нотаріуса — це контроль за сплатою цього податку і непосвідчення договорів купівлі-продажу нерухомості у разі несплати сторонами податку від продажу цього майна.

По-п'яте, держава встановила єдині правила гри на ринку купівлі-продажу нерухомого майна як для резидентів, так і для нерезидентів, що є необхідним для гарного інвестиційного клімату в Україні.

Відповідно, доходи від операцій з продажу об'єктів нерухомого майна, здійснюваних фізичними особами-нерезидентами, оподатковуються згідно з порядком оподаткування таких доходів, визначеним для резидентів.

По-шосте, держава вирівняла процедуру оформлення автотранспорту як у державного нотаріуса, так і у приватного нотаріуса з огляду на їх рівний порядок оподаткування.

Маємо сподівання, що, починаючи з 01.01.2007 року, громадяни будуть менше ризикувати і замість оформлення так званих генеральних довіреностей будуть вчиняти договори купівлі-продажу автотранспорту.

По-сьоме, законодавець вже вкотре робить спробу впорядкувати оподаткування спадщини. За правилами, які почнуть діяти з 01.01.2007 року, при отриманні

спадщини спадкоємцями, що є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення, будуть оподатковуватись за нульовою ставкою податку до будь-якого об'єкта спадщини.

Для тих, хто не увійшов у попередню категорію, законодавець також змінив ставку і визначив їм 5% до будь-якого об'єкта спадщини.

До речі, вдача повернулась обличчям при отриманні спадщини будь-яким спадкоємцем від спадкодавця-нерезидента за ставкою податку в розмірі 15% (замість діючих сьогодні 30%).

Також законодавець визначив ще одну категорію, а саме особу, яка є інвалідом І групи або має статус дитини-сироти або дитини, яка позбавлена батьківського піклування, щодо якої застосовується нульова ставка оподаткування — до вартості у вигляді власності, визначену в підпунктах "а", "б", "д" п. 13.1 ст. 13 цього Закону.

Значно менше пощастило з новелами обдарованим — категорія осіб, майно яких не оподатковується, визначена в п. 14.2 ст. 14 цього Закону.

Не підлягають оподаткуванню доходи як кошти або майно (майнові чи немайнові права), подаровані одним членом подружжя іншому, у межах їх частини спільної часткової чи спільної сумісної власності, а також батьками дітям, у тому числі зачатим за життя та народженим після, і дітьми батькам, у межах їх частини спільної часткової власності згідно із законом.

Володимир МАРЧЕНКО, президент Асоціації приватних нотаріусів Харківської області

Юридичний вісник України №52 ( 30 грудня 2006 – 5 січня 2007 року)