ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Л И С Т
19.02.2007 N 11/2-9/1619-ЕП
Начальникам регіональних 
митниць, митниць 
(крім Інформаційної 
регіональної митниці) 

Про надання роз'яснень

У зв'язку з численними запитами суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності з питань, пов'язаних із контролем власних порожніх залізничних вагонів, які надходять для проведення навантажувальних операцій, після завершення транспортної операції за межами території України, повідомляємо.
Статтею 43 "Тривалість перебування під митним контролем" Митного кодексу України від 11.07.02 N 92-IV (92-15) установлено таке:
товари і транспортні засоби перебувають під митним контролем з моменту його початку і до закінчення згідно з заявленим митним режимом;
у разі ввезення на митну територію України товарів і транспортних засобів митний контроль розпочинається з моменту перетинання ними митного кордону України;
у разі вивезення за межі митної території України митний контроль розпочинається з моменту пред'явлення товарів і транспортних засобів для митного оформлення та їх декларування в установленому цим Кодексом порядку;
тривалість перебування товарів і транспортних засобів під митним контролем на території зони митного контролю у пункті пропуску на митному кордоні України встановлюється відповідно до технологічної схеми пропуску через митний кордон осіб, товарів і транспортних засобів;
митний контроль закінчується:
у разі ввезення на митну територію України - після здійснення у повному обсязі митного оформлення товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України;
у разі вивезення за межі митної території України - після здійснення у повному обсязі митного оформлення товарів і транспортних засобів та перетинання ними митного кордону України, за винятком митних режимів, які передбачають перебування під митним контролем протягом усього часу дії митного режиму.
Відповідно до частини другої пункту 1.5 Правил експлуатації і пономерного обліку власних вантажних вагонів (998_127) , затверджених на 29 засіданні Ради по залізничному транспорту держав - учасниць Співдружності (998_240) 20.06.01, порожні власні вантажні вагони після вивантаження направляються за вказівкою власника, орендатора чи вантажоодержувача за повними перевізними документами.
Згідно з Правилами перевезення вагонів, які не належать залізниці (додаток 10 до Угоди про міжнародне залізничне вантажне сполучення (998_011) ) "при предъявлении к перевозке груженых или порожних вагонов, не принадлежащих железной дороге или сданных ею в аренду, отправитель должен представить заполненную им накладную по форме Приложения 12.1 или 12.2 к СМГС.
При предъявлении к перевозке такого груженого вагона отправитель должен указать в накладной в графе "Наименование груза": "Вагон, не принадлежащий железной дороге. Собственник ___" или "Вагон, сданный в аренду. Арендатор ___".
При предъявлении к перевозке такого порожнего вагона отправитель должен указать в накладной в графе "Наименование груза": "Порожний вагон, не принадлежащий железной дороге. Из-под ___ (наименование груза). Собственник ___" или "Порожний вагон, сданный в аренду. Из-под... (наименование груза). Арендатор ___".".
Відповідно до Пояснень по заповненню накладної СМГС (додаток 12.5 до Угоди про міжнародне залізничне вантажне сполучення (998_011) ) в графі 27 "Вагон" СМГС "указывается род и номер вагона и сокращенное наименование дороги - собственницы вагона. Если на вагоне не указано обозначение рода вагона, то род вагона указывается в соответствии с внутренними правилами, действующими на дороге отправления.".
Слід також зазначити, що частиною першою параграфа 1 статті 20 "Право і порядок зміни договору перевезення" Угоди про міжнародне залізничне вантажне сполучення (998_011) установлено, що право зміни договору перевезення належить відправнику, а також одержувачу.
З огляду на викладене та з метою недопущення необґрунтованої затримки власних порожніх залізничних вагонів, що прибувають на станцію призначення (митницю призначення) після завершення транспортної операції за межами території України для проведення навантажувальних операцій на її території, зняття з контролю вагонів, задекларованих митним органам для багаторазового переміщення через митний кордон України, проводиться шляхом подання митниці призначення власником цих вагонів (уповноваженою ним особою) копії вантажної митної декларації, оформленої митним органом, у зоні діяльності якого розташований резидент - власник вагонів, на їх багаторазове переміщення.
Інформацію про належність власних залізничних вагонів, станцію їх приписки розміщено на Web-сервері Держмитслужби у реєстрі залізничних вагонів, що є власністю суб'єктів ЗЕД (https//172.20.20.130).
Перший заступник
Голови Служби
Р.А.Черкасський
WEB MD Office "НПО Поверхность",
www.master-d.com.ua