ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
Л И С Т
27.01.2007 N 1471/7/15-0417

Про окремі питання застосування спрощеної системи оподаткування

Державна податкова адміністрація України розглянула лист щодо застосування окремих положень Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" (727/98) (у редакції Указу від 28.06.99 р. N 746/99 (746/99) ) (далі - Указ) і повідомляє таке.
Відповідно до статті 4 Указу (727/98) для переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єкт малого підприємництва подає письмову заяву до органу державної податкової служби за місцем державної реєстрації, в якій зазначає, яку ставку єдиного податку ним обрано.
Заява подається не пізніше ніж за 15 днів до початку наступного звітного (податкового) періоду (кварталу) за умови сплати всіх установлених податків та обов'язкових платежів за попередній звітний (податковий) період.
Статтею 2 Закону України "Про систему оподаткування" від 25.06.91 р. N 1251-XII (1251-12) визначено, що під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Також підпунктом 16 пункту 1 статті 14 зазначеного вище Закону обумовлено, що до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) віднесено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Преамбулою Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.97 р. N 400/97-ВР (400/97-ВР) (далі - Закон 400/97-ВР) визначено, що даний закон визначає порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, а також зазначено, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України у порядку, визначеному законодавством України.
Щодо заборгованості по страхових внесках до Пенсійного фонду України, то преамбулою Закону України від 09.07.2003 р. N 1058-IV (1058-15) "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон N 1058-IV) зазначено, що цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України (254к/96-ВР) та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до статті 18 Закону N 1058-IV (1058-15) страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що становлять систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство.
Враховуючи наведене, наявність у платників єдиного податку - юридичних осіб заборгованості по страхових внесках до Пенсійного фонду України не може бути підставою для відмови у реєстрації суб'єкта малого підприємництва як платника єдиного податку.
Разом з тим з метою уникнення непорозумінь при переході суб'єктів малого підприємництва на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності державним податковим органам необхідно співпрацювати з відповідними органами Пенсійного фонду щодо надання їм списків боржників по зборах до Пенсійного фонду України.
Заступник голови
Л.Боєнко