УВАГА! ДОКУМЕНТ ВТРАЧАЄ ЧИННІСТЬ.
МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 74/5 від 26.11.97
м.Київ
|
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
4 грудня 1997 р.
за N 573/2377
|
Про затвердження Порядку проведення державної реєстрації відомчих нормативних актів та включення їх до Єдиного державного реєстру нормативних актів у Міністерстві юстиції України
З метою забезпечення виконання указів Президента України "Про державну реєстрацію нормативних актів міністерств та інших органів державної виконавчої влади" (
493/92)
, "Про Єдиний державний реєстр нормативних актів" (
468/96 ), "Про опублікування актів законодавства України в інформаційному бюлетені "Офіційний вісник України" (
1207/96)
, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 р. N 731 (
731-92-п)
"Про затвердження Положення про державну реєстрацію нормативних актів міністерств та інших органів державної виконавчої влади" із змінами та доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 р. N 420 (
420-94-п)
, та постанови Кабінету Міністрів України від 11 грудня 1996 р. N 1504 (
1504-96-п)
"Про запровадження Єдиного державного реєстру нормативних актів та здійснення правової інформатизації України" НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок проведення державної реєстрації відомчих нормативних актів та включення їх до Єдиного державного реєстру нормативних актів у Міністерстві юстиції України (додається).
2. Управлінню документування та контролю забезпечити ознайомлення керівного складу Міністерства з цим наказом.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра юстиції Б.С.Стичинського.
Міністр юстиції
|
С.Р.Станік
|
Затверджено
наказом Міністерства
юстиції України від
26.11.97 N 74/5
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
4 грудня 1997 р.
за N 573/2377
Порядок проведення державної реєстрації відомчих нормативних актів та включення їх до Єдиного державного реєстру нормативних актів у Міністерстві юстиції України
1. Загальні положення
1.1. Цей Порядок розроблено відповідно до указів Президента України "Про державну реєстрацію нормативних актів міністерств та інших органів державної виконавчої влади" (
493/92)
, "Про Єдиний державний реєстр нормативних актів" (
468/96)
, "Про опублікування актів законодавства України в інформаційному бюлетені "Офіційний вісник України" (
1207/96)
, Положення про державну реєстрацію нормативних актів міністерств та інших органів державної виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 р. N 731 (
731-92-п)
, із змінами та доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 р. N 420 (
420-94-п)
, та Тимчасового положення про порядок ведення Єдиного державного реєстру нормативних актів, створення фонду і підтримання у контрольному стані нормативних актів та про порядок і умови користування даними цього Реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 1996 р. N 1504 (
1504-96-п)
(далі - Положення, Тимчасове положення).
1.2. Порядок встановлює процедуру подання до Міністерства юстиції України відомчих нормативних актів, проведення їх правової експертизи, державної реєстрації, включення до Єдиного державного реєстру нормативних актів.
2. Порядок подання нормативних актів на державну реєстрацію
2.1. На державну реєстрацію подаються нормативні акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, а також акти Національного банку України, які регулюють правовідносини, суб'єктами яких є фізичні особи.
2.2. Нормативні акти подаються на державну реєстрацію не пізніше 5-денного терміну після їх затвердження відповідним органом.
2.3. Нормативні акти подаються в 4 примірниках: оригінал, 3 завірені копії (з них одна - в перекладі на російську мову) разом із супровідним листом з викладенням обгрунтування підстав для видання нормативного акта чи окремих його норм та інших відомостей відповідно до п.9 Положення. Обгрунтування підстав може бути викладено на окремому аркуші, як додаток до супровідного листа.
На супровідному листі обов'язково вказується прізвище виконавця та номер його телефону.
Крім того, подається також дискета із текстами нормативного акта на українській та російській мовах (разом із наказами та додатками до акта), яка повертається органу, що видав акт, після державної реєстрації цього акта.
Тексти актів повинні бути підготовлені, як правило, в редакторі WORD з використанням одного із шрифтів: Ukrainian Baltika, Peterburg, Times New Roman Cyr, розмір 14.
2.4. Нормативні акти подаються до Управління державної реєстрації відомчих нормативних актів (далі - Управління державної реєстрації) для їх попереднього розгляду. Уповноважена особа Управління перевіряє комплектність документів, правильність оформлення документів (наявність підписів, печаток, погоджень), відповідність нормативного акта вимогам Примірної інструкції з діловодства у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.97 N 1153 (
1153-97-п)
(надалі - Примірна інструкція), тощо.
Якщо документи відповідають зазначеним вимогам, уповноважена особа управління робить відмітку на супровідному листі про передачу документів до Управління документування та контролю і ставить свій підпис. У противному разі документи повертаються виконавцю для приведення їх у відповідність із зазначеними вимогами.
2.5. Управління документування та контролю проводить реєстрацію документів, що надійшли на державну реєстрацію, відповідно до вимог Примірної інструкції і передає їх на розгляд керівництву Міністерства.
Повернуті керівництвом Міністерства нормативні акти в той же день передаються до Управління державної реєстрації.
2.6. Термін проходження нормативних актів від Управління документування та контролю до Управління державної реєстрації не повинен перевищувати трьох днів.
3. Проведення правової експертизи нормативних актів
3.1. Нормативні акти, що надійшли до Управління державної реєстрації, заносяться до Журналу обліку нормативних актів, що надійшли на державну реєстрацію до Міністерства юстиції, який ведеться в управлінні.
3.2. Управління державної реєстрації відомчих нормативних актів проводить правову експертизу нормативних актів, тобто перевіряє їх відповідність чинному законодавству.
3.3. Термін проведення державної реєстрації нормативного акта становить 10-15 робочих днів (за рішенням начальника управління).
У разі потреби (необхідність проведення аналізу нормативного акта із залученням експертів, вивчення значної кількості актів чинного законодавства, великий обсяг нормативного акта, що надійшов на державну реєстрацію, тощо) терміни можуть бути продовжені Міністром юстиції або за його дорученням Державним секретарем чи одним із заступників Державного секретаря, але не більш як на 10 робочих днів. У цьому випадку працівник Управління, який проводить правову експертизу нормативного акта (далі - виконавець), готує доповідну записку за підписом начальника Управління, яка подається на узгодження Міністру юстиції або за його дорученням Державному секретарю чи одному із заступників Державного секретаря.
3.4. Про продовження терміну реєстрації нормативного акта повідомляється орган, який подав його на державну реєстрацію.
3.5. Виконавець, при отриманні нормативного акта для роботи, передає один примірник (копію) літредактору для перевірки дотримання правил правопису, який опрацьовує його паралельно з проведенням правової експертизи акта в терміни, погоджені з виконавцем, але в межах встановленого терміну (п.3.2 цього Порядку).
Зауваження літредактора враховуються при підготовці висновку щодо державної реєстрації нормативного акта.
Текстовий файл на дискеті повинен виправлятися згідно з зауваженнями виконавця та літредактора органом, який видав нормативний акт.
3.6. В залежності від результатів правової експертизи Управління державної реєстрації, в межах встановленого терміну виконання:
- готує, за встановленою формою, висновок щодо державної реєстрації нормативного акта. Висновок підписується виконавцем та одним із заступників начальника управління (відповідно до розподілу обов'язків в Управлінні), літредактором, узгоджується начальником Управління і затверджується Міністром юстиції або за його дорученням Державним секретарем чи одним із заступників Державного секретаря;
- повертає нормативний акт на доопрацювання на прохання органу, що його видав (у випадку великого обсягу зауважень, для внесення яких необхідний значний час, що перевищує встановлені терміни виконання). Лист про повернення акта на доопрацювання готується виконавцем, візується заступником начальника Управління та начальником Управління і підписується Міністром юстиції або за його дорученням Державним секретарем чи одним із заступників Державного секретаря;
- готує мотивовану відмову в державній реєстрації нормативного акта (у випадках, встановлених п.13 Положення). Лист про відмову в державній реєстрації нормативного акта готується виконавцем, візується заступником начальника Управління та начальником Управління і підписується Міністром юстиції або за його дорученням Державним секретарем чи одним із заступників Державного секретаря. При цьому оригінал акта повертається органу, який подав акт на державну реєстрацію.
Нормативні акти, в державній реєстрації яких відмовлено, заносяться в спеціальний журнал обліку таких актів, що ведеться в Управлінні державної реєстрації.
3.7. Управління державної реєстрації проводить також правову експертизу нормативних актів Національного банку України, які подаються банком для включення до Єдиного державного реєстру.
В управлінні перевіряється, чи дійсно ці акти регулюють правовідносини, суб'єктами яких є юридичні особи, і чи ці акти не підлягають державній реєстрації.
3.8. Такі акти подаються до Мін'юсту в двох примірниках (дві завірені копії, одна з яких в перекладі на російську мову) разом із супровідним листом та дискетою з текстами цих актів українською та російською мовами.
Зазначені акти заносяться в окремий журнал, що ведеться в Управлінні державної реєстрації.
4. Державна реєстрація нормативних актів
4.1. Після затвердження Міністром юстиції або за його дорученням Державним секретарем чи одним із заступників Державного секретаря України висновку про відповідність нормативного акта чинному законодавству України Управління державної реєстрації на трьох примірниках акта (оригіналі та двох копіях) на наказі та першій сторінці документа проставляє штамп з написом про дату державної реєстрації та номер акта за державним реєстром та заносить його до спеціального журналу - Державного реєстру в порядку, встановленому Положенням (зразки напису та Державного реєстру наведені у додатках до Положення).
4.2. Оригінал нормативного акта разом із супровідним листом за підписом начальника Управління повертається органу, що подав акт на державну реєстрацію, наступного дня після реєстрації акта.
Уповноважена особа органу, що подав нормативний акт на державну реєстрацію, розписується у Державному реєстрі про отримання зареєстрованого акта.
4.3. Одна копія зареєстрованого нормативного акта залишається в Управлінні державної реєстрації і зберігається у Державному реєстрі нормативних актів, друга - передається для включення до Єдиного державного реєстру.
4.4. Нормативні акти, які занесені до Державного реєстру, набувають чинності через 10 днів після їх реєстрації, якщо в них не встановлено пізнішого строку набуття ними чинності.
5. Подання зареєстрованих нормативних актів для включення до Єдиного державного реєстру
5.1. Нормативні акти, які зареєстровані відповідно до Указу Президента України "Про державну реєстрацію нормативних актів міністерств та інших органів державної виконавчої влади" та постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про державну реєстрацію нормативних актів міністерств та інших органів державної виконавчої влади", підлягають включенню до Єдиного державного реєстру нормативних актів (далі - Єдиний державний реєстр).
5.2. Відповідно до Тимчасового положення для включення до Єдиного державного реєстру нормативні акти подаються у вигляді текстових файлів на дискетах і твердих копій на стандартних аркушах.
5.3. Управління державної реєстрації, на виконання зазначеного Тимчасового положення, передає до Управління систематизації законодавства, державних реєстрів, правової освіти та інформації (далі - Управління систематизації), на наступний день після державної реєстрації нормативного акта, одну копію зареєстрованого акта державною мовою та копію цього акта в перекладі на російську мову разом із супровідним листом за підписом начальника управління. Дискета з текстами цього акта обома мовами подається до Управління систематизації до занесення нормативного акта до Державного реєстру.
Уповноважена особа Управління систематизації ставить свій підпис у Державному реєстрі та дату отримання зазначених копій акта та дискети.
5.4. Для включення до Єдиного державного реєстру передаються також нормативні акти Національного банку України, які не підлягають державній реєстрації: супровідний лист за підписом начальника управління, дві завірені копії акта, одна з яких в перекладі на російську мову, дискета з текстами цих актів, яка після перевірки в Управлінні систематизації повертається Національному банку.
Уповноважена особа Управління систематизації ставить свій підпис та дату отримання зазначених копій акта та дискети у спеціальному журналі, що ведеться в Управлінні державної реєстрації.
5.5. Управління систематизації здійснює перевірку наданих дискет на відсутність вірусу та на відповідність текстів нормативних актів на паперових та електронних носіях. Заміна дискет або внесення виправлень у тексти нормативних актів, що знаходяться на дискеті, здійснюється органом, який видав зазначений нормативний акт, до занесення цього акта до державного реєстру.
Відповідальність за якість інформації на електронних носіях несе орган, що видав нормативний акт.
5.6. Включення нормативного акта до Єдиного державного реєстру провадиться протягом 10 робочих днів з дня їх подання до Управління систематизації.
5.7. Після включення нормативного акта до Єдиного державного реєстру і присвоєння йому реєстраційного коду Управління систематизації передає нормативний акт для опублікування в "Офіційному віснику України".
5.8. Управління систематизації повідомляє орган, який видав нормативний акт, про включення акта до Єдиного державного реєстру і його реєстраційний код.