МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
Л И С Т
29.01.2007 N 31-22020-07-18/1623

Щодо сплати частини прибутку до державного бюджету банківськими установами

Міністерство фінансів України розглянуло лист Державної податкової адміністрації України від 21.12.2006 N 14570/5/22-2011 стосовно сплати частини прибутку (доходу) до Державного бюджету України банківськими установами, частка статутного фонду яких належить підприємствам, засновником яких є держава, і повідомляє.
Відповідно до пункту 13 статті 6 Закону України "Про холдингові компанії в Україні" (3528-15) , прийнятого 15 березня 2006 року, пакети акцій (часток, паїв) або інше майно, передані до статутного фонду державної холдингової компанії, перебувають у державній власності і закріплюються за нею на праві господарського відання.
Враховуючи вищевказане, такі пакети акцій (часток, паїв) банківських установ перебувають у державній власності і відповідно є державною часткою, на яку сплачується частина прибутку до державного бюджету.
Крім того, законами України про державний бюджет на відповідний рік встановлювались норми щодо здійснення відрахування частини прибутку до державного бюджету, зокрема, суб'єктами господарювання у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї) та їх дочірніми підприємствами.
При цьому відповідно до вимог частини 2 статті 67 Закону України "Про державний бюджет України на 2006 рік" (3235-15) господарські товариства, більш ніж 50 відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних фондах господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, сплачують безпосередньо до Державного бюджету України частини прибутку (доходу) та дивіденди, нараховані за результатами фінансово-господарської діяльності за 2005 рік.
Стосовно банківських установ, частка статутного фонду яких належить господарським товариствам, засновником яких є держава і не перевищує 50%, слід зазначити, що відповідно до статті 85 Господарського кодексу України (436-15) господарське товариство є власником майна, переданого йому у власність учасниками і засновниками.
При цьому статтею 66 Господарського кодексу України (436-15) визначено, що джерелами формування майна підприємства є грошові кошти та матеріальні внески засновників, доходи, одержані від реалізації продукції, а також від інших видів господарської діяльності, доходи від цінних паперів, майно, придбане в інших суб'єктів господарювання, організацій та громадян у встановленому законодавством порядку тощо.
Відповідно до пункту 3 статті 142 Господарського кодексу України (436-15) порядок використання прибутку (доходу) суб'єкта господарювання визначає власник (власники) або уповноважений ним орган відповідно до законодавства та установчих документів.
Водночас, згідно з вимогами статті 4 Закону України "Про власність" (697-12) власник на свій розсуд володіє, користується і розпоряджається належним йому майном. Також власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, що не суперечать закону.
Відповідно до статті 41 Закону України "Про господарські товариства" (1576-12) вищим органом товариства є загальні збори. До компетенції загальних зборів належить визначення основних напрямів діяльності акціонерного товариства і затвердження його планів та звітів про їх виконання, а також розподіл прибутку, строку та порядку виплати частки прибутку (дивідендів).
Враховуючи вищевказане, банківські установи, частка статутного фонду яких належить господарським товариствам, засновником яких є держава і така частка не перевищує 50%, у разі якщо такі частки (акції, паї) не передані до статутного фонду державної холдингової компанії та вони не є дочірніми підприємствами цих господарських товариств, повинні сплачувати засновникам в установленому господарським законодавством порядку дивіденди на відповідний пакет акцій (часток, паїв).
Заступник Міністра
С.М.Макацарія