ПРИЗНАЧЕННЯ ДОПОМОГИ НА ДІТЕЙ

Існує така допомога, як допомога на дітей одиноким матерям. Хто має право ії отримувати?

Згідно з Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері, одинокі усиновителі (які не перебувають у шлюбі), якщо у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька дитини або запис про батька проведено в установленому порядку за вказівкою матері.

Також право на зазначену допомогу мають вдова та вдівець з дітьми, мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, шлюб між якими було розірвано до дня смерті, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію.

Якщо одинока мати (вдова, вдівець), мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, шлюб між якими було розірвано до дня смерті, уклала шлюб, за нею зберігається право на одержання допомоги на дітей, які народилися до шлюбу, за умови, якщо ці діти не були всиновлені чоловіком (дружиною).

Жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. У разі реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, яка є батьком її дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.

Допомога на дітей одиноким матерям не призначається у разі перебування дитини на повному державному утриманні.

Якщо дитина, яка перебуває на утриманні в інтернатному закладі за рахунок держави, під час літніх канікул перебуває вдома, зазначена допомога призначається за повні місяці перебування дитини вдома на підставі довідки навчального закладу про те, що дитина в цей час не перебувала на повному державному утриманні.

Допомога на дітей одиноким матерям призначається незалежно від одержання на дітей інших видів допомоги.

Для призначення допомоги на дітей одиноким матерям до органу праці та соціального захисту населення подаються такі документи:

Усиновителі подають також копію рішення про усиновлення.

Вдови та вдівці подають копію свідоцтва про смерть одного з подружжя та довідку про те, що вони не одержують на дітей пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію.

Мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, шлюб між якими було розірвано до дня смерті, яка(-ий) не одержує на них пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію, подає також копію свідоцтва про розірвання шлюбу, копію свідоцтва про смерть одного з батьків та довідку про те, що вона (він) не одержує на дітей зазначені пенсії.

Допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця до місяця досягнення дитиною 18-річного віку включно.

Допомога на дітей одиноким матерям призначається органами праці та соціального захисту населення за місцем їх проживання. Вона може бути призначена за місцем фактичного проживання за умови подання довідки про неодержання зазначеної допомоги в органі праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації.

З 1 січня 2007 р. допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновителям (вдовам, вдівцям), матері (батьку) дітей у разі смерті одного з батьків, шлюб між якими було розірвано до дня смерті, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у вищих навчальних закладах !—iV рівнів акредитації та професійно-технічних навчальних закладах,— до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається в розмірі різниці між 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Максимальний розмір такої допомоги становить:

на дитину до 6 років: з 1 січня 2007 р. — 217 грн., з 1 квітня 1— 221 грн., з 1 жовтня — 225 грн.;

на дитину від 6 до 18 років — відповідно 279 грн., 284 грн. та 289,50 грн.

Мінімальний розмір такої допомоги:

на дитину до 6 років: з 1 січня 2007 р. — 130,20 грн., з 1 квітня — 132,60 грн., з 1 жовтня — 135 грн.;

на дитину віком від 6 до 18 років — відповідно 167,40 грн., 170,40 грн. та 173,70 грн.

У якому розмірі в цьому році виплачується допомога на дітей-сиріт та тих, які перебувають під опікою?

Допомога на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням, виплачується в розмірі різниці між установленим прожитковим мінімумом для дитини відповідного віку та середньомісячним розміром одержуваних на дитину аліментів і пенсії за попередні 6 календарних місяців.

Якщо опікун одержує аліменти чи пенсію на дитину, то допомога дорівнюватиме різниці між установленим прожитковим мінімумом для дитини відповідного віку та середньомісячним розміром одержуваних на дитину аліментів (пенсії).

Якщо опікун не одержує на дитину аліментів чи пенсії, допомога дорівнюватиме прожитковому мінімуму для дитини відповідного віку.

З 1 січня 2007 р. державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, надається на кожну дитину в розмірі 30% прожиткового мінімуму, встановленого законом для дитини відповідного віку.

Державна соціальна допомога на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, за принципом «гроші ходять за дитиною» призначається батькам-вихователям на кожну дитину-вихованця і прийомним батькам на кожну прийомну дитину. Розмір такої допомоги становить 2 прожиткових мінімуми для дітей відповідного віку. Так, на дітей віком до 6 років цей розмір становитиме: з 1 січня 2007 р. — 868 грн., з 1 квітня — 884 грн., з 1 жовтня — 900 грн.; на дітей від 6 до 18 років: з 1 січня 2007 р. — 1116 грн., з 1 квітня — 1136 грн., з 1 жовтня — 1158 грн.

Якщо дитині виплачуються призначені в установленому порядку пенсія, аліменти, стипендія, державні допомоги, розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між двома прожитковими мінімумами для дитини відповідного віку та розміром призначених на дату звернення батька-ви-хователя і прийомного батька на дитину пенсії, аліментів, стипендії, державних допомог.

Крім того, батькам-вихователям і прийомним батькам виплачується грошове забезпечення в розмірі 35% соціальної допомоги на кожну дитину-вихованця та на кожну прийомну дитину, але не більш ніж 5 прожиткових мінімумів для працездатної особи одному з батьків-вихователів і не більш ніж 1,5 прожиткового мінімуму для працездатної особи одному з прийомних батьків.

Для кожної дитини з малозабезпеченої сім'ї рівень забезпечення прожиткового мінімуму становить з січня 187,55 грн.

Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 10 /2007