У лютому цього року мій знайомий вкрав з мого подвір'я майно на суму 420 гривень,а міліція винесла постанову про відмову в порушенні кримінальної справи, повідомивши мене, що сусід вчинив адміністративне правопорушення. Чи правомірні дії міліції?

Відповідно до ст.22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» № 889 від 22.05.2003 p., якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум, то для цілей їх застосування використовується сума у розмірі 17 грн., крім норм адміністративного та кримінального законодавства у частині кваліфікації злочинів або правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної пп.6.1.1 п.6.1 ст. 6 зазначеного Закону для відповідного року (тобто у розмірі, що дорівнює 50 % однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої законом на 1 січня звітного податкового року).

З 1 січня 2007 року розмір мінімальної заробітної плати становить 400 грн. на місяць.

Дрібне викрадення чужого майна шляхом крадіжки згідно зі ст. 5 Кодексу України про адміністративні правопорушення тягне за собою штраф від 3 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців із відрахуванням 20 % заробітку, або адміністративний арешт на строк до 15 діб.

Отже, викрадення чужого майна вважається дрібним, якщо його вартість не перевищує 3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. З 1 січня 2007 року ця сума становить 600 грн.

Таким чином, потерпілі від крадіжок, насамперед жителі сіл, позбавлені кримінально-правового захисту.

Якщо будуть вкрадені, наприклад, кури, гуси, бичок і навіть буде спійманий крадій, то санкції (штраф) будуть меншими від завданої шкоди. Працівники міліції правомірно пишуть постанову про відмову в порушенні кримінальної справи.

Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 12 /2007