ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
Л И С Т
13.12.2006 N 23301/7/16-1517-26
|
ДПАУ розглянула лист щодо оподаткування ПДВ операцій з поставки одним підприємством згідно з договором купівлі-продажу за кошти іншому підприємству частини активів (у вигляді нерухомості та частини своїх зобов'язань у вигляді заборгованості перед третьою особою), при якому відбувається включення частини активів підприємства-продавця до складу активів підприємства-покупця і підприємство-покупець набуває прав та обов'язків підприємства-продавця, і повідомляє.
Статтею 104 ЦКУ (
435-15)
визначено, що юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.
Злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади (ст.106 ЦКУ (
435-15)
).
ГКУ (
436-15)
встановлено, що утворення, припинення суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рішенням суду.
Згідно зі ст. 59 ГКУ (
436-15)
у разі злиття суб'єктів господарювання усі майнові права та обов'язки кожного з них переходять до суб'єкта господарювання, що утворений внаслідок злиття.
У разі приєднання одного або кількох суб'єктів господарювання до іншого суб'єкта господарювання до цього останнього переходять усі майнові права та обов'язки приєднаних суб'єктів господарювання.
У разі перетворення одного суб'єкта господарювання в інший до новоутвореного суб'єкта господарювання переходять усі майнові права і обов'язки попереднього суб'єкта господарювання.
Відповідно до пп. 3.2.8 п. 3.2 ст. 3 Закону України "Про податок на додану вартість" (
168/97-ВР)
не є об'єктом оподаткування операції з поставки за компенсацію сукупних валових активів платника податку (з урахуванням вартості гудвілу) іншому платнику податку.
Під поставкою сукупних валових активів слід розуміти поставку підприємства як окремого об'єкта підприємництва або включення валових активів підприємства чи його частини до складу активів іншого підприємства. При цьому підприємство-покупець набуває прав і обов'язків (є правонаступником) підприємства, що продає такі активи.
З урахуванням вищевикладеного, не є об'єктом оподаткування операції з включення активів (чи їх частини) реорганізованого підприємства до складу активів підприємства - платника ПДВ, який набуває прав і обов'язків цього реорганізованого підприємства. Здійснення зазначених операцій не призводить до збільшення чи зменшення податкових зобов'язань та податкового кредиту.
Заступник Голови
|
Л.Боєнко
|