КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 7 червня 2006 р. N 812
Київ
|
Про затвердження Порядку утилізації ракет, боєприпасів і вибухових речовин
Відповідно до статті 9 Закону України "Про оборону України" (
1932-12)
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок утилізації ракет, боєприпасів і вибухових речовин, що додається.
2. Міністерству оборони, іншим центральним органам виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями:
подати у місячний строк пропозиції щодо приведення рішень Кабінету Міністрів України у відповідність з Порядком, затвердженим цією постановою;
привести у тримісячний строк власні рішення у відповідність із зазначеним Порядком.
Прем'єр-міністр України
|
Ю.ЄХАНУРОВ
|
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 7 червня 2006 р. N 812
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 28 березня 2007 р. N 553 ( 553-2007-п )
ПОРЯДОК
утилізації ракет, боєприпасів і вибухових речовин
Загальна частина
1. Цей Порядок визначає процедуру утилізації ракет, боєприпасів, вибухових речовин, що зберігаються на арсеналах, базах і складах Збройних Сил, в інших військових формуваннях (далі - боєприпаси).
У разі коли згідно з міжнародними договорами утилізації підлягають окремі види боєприпасів, їх утилізація здійснюється за процедурою, визначеною у таких договорах.
2. У цьому Порядку наведені нижче терміни вживаються у такому значенні:
1) боєприпаси, що підлягають утилізації, - артилерійські, мінометні та гранатомета постріли, набої до стрілецької зброї, ручні гранати, реактивні снаряди систем залпового вогню, протитанкові керовані ракети, боєприпаси допоміжного призначення, морські та авіаційні засоби ураження, засоби ураження протиповітряної оборони, тактичні та оперативно-тактичні ракети, вибухові речовини, які за своїм технічним станом не придатні для використання, їх відновлення технічно неможливе або економічно недоцільне, у тому числі ті, що заборонені до бойового застосування за висновками лабораторних та полігонних випробувань та/або зазнали впливу техногенних факторів (вибухи, пожежі тощо), а також надлишкові боєприпаси;
2) виконавці робіт - суб'єкти господарювання усіх форм власності, які мають власні або орендовані потужності з утилізації боєприпасів, сертифіковані та атестовані відповідно до законодавства, виконують згідно з отриманими ліцензіями роботи з утилізації боєприпасів, розробляють технології, модернізують існуючі і створюють нові потужності та виробництва з утилізації боєприпасів;
3) надлишкові боєприпаси - закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил, інших військових формувань, придатні для використання і подальшого зберігання боєприпаси, але такі, що вивільняються у зв'язку з їх реформуванням (скороченням) або зняттям з озброєння відповідних систем озброєння;
4) передача боєприпасів на утилізацію - комплекс заходів, що передбачає передачу боєприпасів, їх вибухопожежонебезпечних та інших елементів, у тому числі виробів спецхімії, виконавцю робіт з утилізації;
5) продукти утилізації боєприпасів - елементи боєприпасів, які містять металобрухт, вторинну сировину, вироби спецхімії, що підлягають подальшій переробці, знищенню чи реалізуються для використання в національній економіці;
6) утилізація боєприпасів - виконання підготовчих, організаційних, наукових, технічних, виробничих та інших робіт, спрямованих на безпечну та екологічно чисту зміну їх якісних, фізичних, хімічних та інших властивостей для унеможливлення використання за призначенням, результатом яких є отримання виробів спецхімії, вибухопожежобезпечних елементів, у тому числі металобрухту, вторинної сировини, що можуть бути використані в національній економіці.
3. Надлишкові боєприпаси включаються до переліку боєприпасів, що підлягають утилізації за пропозицією Комісії з координації робіт з утилізації непридатних та надлишкових ракет, боєприпасів і вибухових речовин (далі - Комісія).
4. Суб'єкт господарювання, який має намір виконувати роботи з утилізації боєприпасів, повинен одержати відповідну ліцензію згідно із законодавством.
5. Утилізація боєприпасів може здійснюватися:
за державним оборонним замовленням;
за процедурою закупівлі товарів, робіт і послуг з утилізації боєприпасів за державні кошти.
6. Державними замовниками робіт з утилізації боєприпасів Збройних Сил та інших військових формувань є Міноборони, Мінпромполітики та НКАУ.
7. Міноборони виконує функції із:
забезпечення контролю за технічним станом боєприпасів;
планування заходів з утилізації боєприпасів та контролю за їх виконанням за участю МНС;
здійснення підготовки боєприпасів до утилізації на підприємствах, що належать до сфери його управління;
забезпечення розроблення за погодженням з МНС нормативних документів з питань утилізації боєприпасів;
укладення державних контрактів з оборонного замовлення, договорів закупівлі товарів, робіт і послуг з утилізації боєприпасів за державні кошти за погодженням з територіальними органами управління МНС.
8. Мінпромполітики та НКАУ виконують функції із:
замовлення науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт з розроблення технології утилізації боєприпасів;
забезпечення розроблення за погодженням з МНС нормативних документів з питань утилізації боєприпасів;
здійснення контролю за участю МНС за обігом вибухонебезпечних продуктів утилізації боєприпасів в місцях її проведення;
організації науково-технічного супроводження робіт з утилізації боєприпасів;
укладення державних контрактів з оборонного замовлення та договорів на закупівлю товарів, робіт і послуг з утилізації боєприпасів за державні кошти за погодженням з територіальними органами управління МНС.
9. Генеральні конструктори із створення вибухових речовин і боєприпасів, а також техніки для потреб оборони та безпеки держави, що передбачає створення боєприпасів до неї, проводять:
науково-дослідні і дослідно-конструкторські роботи із забезпечення утилізації боєприпасів;
дослідні роботи з вибору оптимальних схем безпечного транспортування складових частин боєприпасів, надають відповідні рекомендації;
оцінку якісного (технічного) стану боєприпасів у місцях зберігання з метою визначення їх придатності для безпечного транспортування;
розроблення техніко-економічного обґрунтування запланованих робіт з утилізації боєприпасів, а також конструкторської, технологічної та іншої документації;
експертну оцінку матеріалів, що подаються на конкурс (тендер), під час вибору виконавців робіт та підготовку пропозицій щодо доцільності закупівлі і впровадження розроблених технологій з утилізації боєприпасів;
оцінку можливостей підприємств щодо виконання державного оборонного замовлення на утилізацію боєприпасів, надають рекомендації з оптимального його розміщення.
10. Контроль за виконанням робіт з утилізації боєприпасів у межах наданих повноважень здійснюють Міноборони, Мінпромполітики, НКАУ та інші органи виконавчої влади, яким законодавчими актами надано повноваження з контролю за таким видом діяльності.
Підготовка боєприпасів до утилізації
11. Підготовка боєприпасів до утилізації може включати розсекречування відповідних матеріальних носіїв секретної інформації, розконсервування, пакування, виконання вантажно-розвантажувальних робіт, перевезення боєприпасів до місць утилізації, а у разі потреби приведення у неостаточне споряджений вид або розбирання боєприпасів на елементи.
12. Підготовка боєприпасів до утилізації може здійснюватися на арсеналах, базах і складах Збройних Сил, а також базах і складах інших військових формувань.
13. Приведення у неостаточне споряджений вид та/або розбирання боєприпасів на елементи, що перебувають у готовому до використання стані, може здійснюватися за рішенням Міноборони у виробничих приміщеннях (спеціалізованих цехах) арсеналів і баз Збройних Сил.
На складах Збройних Сил та базах і складах інших військових формувань можуть виконуватися лише пакування і вантажно-розвантажувальні роботи.
14. Забороняється приведення у неостаточне споряджений вид або розбирання боєприпасів на елементи в місцях їх безпосереднього зберігання.
15. Перелік послуг з підготовки боєприпасів до утилізації на арсеналах, базах і складах Збройних Сил, базах і складах інших військових формувань та розмір плати за їх надання визначаються у договорах, що укладаються між:
Міноборони та виконавцями робіт у межах коштів, виділених йому на зазначені цілі;
Мінпромполітики або НКАУ та виконавцями робіт у межах коштів, виділених Мінпромполітики або НКАУ на зазначені цілі.
16. Розсекречування матеріальних носіїв секретної інформації, до яких належать окремі види боєприпасів, здійснюється відповідно до законодавства.
17. Перевезення боєприпасів до місць утилізації здійснюється з дотриманням вимог законодавства з питань перевезення небезпечних вантажів.
18. У разі неможливості розбирання на елементи через конструктивні особливості або тип вибухових речовин боєприпаси підлягають знищенню шляхом підриву чи спалювання.
Знищення боєприпасів здійснюється у спосіб, що забезпечує безпеку персоналу, навколишнього природного середовища і населення від шкідливого впливу виробничих процесів та продуктів утилізації.
19. До виконання зазначених у пунктах 17 і 18 робіт залучаються представники МНС.
Утилізація боєприпасів
20. Міноборони разом з Мінпромполітики, НКАУ та іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями, в установленому порядку на підставі завдань, визначених в актах Президента України та Кабінету Міністрів України, щодо забезпечення живучості арсеналів, баз і складів озброєння, ракет і боєприпасів Збройних Сил та інших військових формувань розробляє і подає Кабінетові Міністрів України на затвердження проект державної програми утилізації боєприпасів та плани-графіки її виконання.
Проект державної програми утилізації боєприпасів, пропозиції щодо її коригування та плани-графіки виконання погоджуються з Комісією.
За необхідності державна програма утилізації боєприпасів коригується один раз на три роки.
21. Міноборони щороку:
розробляє відповідно до державної програми утилізації боєприпасів і планів-графіків її виконання та подає на розгляд Комісії пропозиції щодо формування переліку боєприпасів, що підлягають утилізації в наступні два роки;
з урахуванням рішення Комісії Міноборони розробляє і подає Кабінетові Міністрів України на затвердження перелік боєприпасів, що підлягають утилізації в наступні два роки, за формою згідно з додатком 1.
На підставі затвердженого переліку Міноборони щороку складає план утилізації боєприпасів.
22. Затверджений Кабінетом Міністрів України перелік боєприпасів, що підлягають утилізації, є підставою для відбору виконавців робіт та укладення державних контрактів з державного оборонного замовлення на утилізацію боєприпасів та договорів закупівлі товарів, робіт і послуг з утилізації боєприпасів за державні кошти.
У державних контрактах з державного оборонного замовлення на утилізацію боєприпасів та договорах закупівлі товарів, робіт і послуг з утилізації боєприпасів за державні кошти обов'язково зазначаються:
кількість, номенклатура та категорія боєприпасів, які передбачається утилізувати;
вартість і строк виконання робіт з утилізації боєприпасів;
вартісна оцінка продуктів утилізації;
плановий вихід продуктів утилізації (вторинних ресурсів).
23. У разі виявлення на арсеналах, базах і складах Збройних Сил та інших військових формувань боєприпасів, технічний стан яких зумовлює необхідність невідкладної утилізації, або у разі вивільнення боєприпасів внаслідок реорганізації Збройних Сил, реформування військових частин, переозброєння, планового поновлення боєзапасу чи з інших причин Міноборони подає на розгляд Комісії не частіше одного разу на квартал пропозиції щодо додаткового переліку боєприпасів, що підлягають утилізації.
З урахуванням рішення Комісії Міноборони розробляє і подає Кабінетові Міністрів України на затвердження додатковий перелік боєприпасів, що підлягають утилізації, за формою згідно з додатком 2.
24. Передача боєприпасів військовими частинами Збройних Сил та інших військових формувань виконавцям робіт, з якими Мінпромполітики та/або НКАУ уклали відповідні договори, здійснюється в установленому порядку.
25. Утилізація боєприпасів здійснюється виключно з використанням технологій, для впровадження яких створено і прийнято в експлуатацію виробничі потужності та які забезпечують безпеку персоналу, навколишнього природного середовища і населення від шкідливого впливу виробничих процесів та продуктів утилізації.
26. Діяльність, пов'язана з переробкою елементів боєприпасів, виготовленням з них виробів спецхімії, зберіганням чи транспортуванням вибухових речовин під час виконання робіт з утилізації боєприпасів, провадиться з дотриманням вимог законодавства, зокрема з питань охорони праці, пожежної та техногенної безпеки, охорони навколишнього природного середовища, промислової безпеки та діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки.
27. Утилізація боєприпасів, що містять дорогоцінні метали та дорогоцінне каміння, здійснюється з дотриманням вимог Закону України "Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними" (
637/97-ВР)
, інших нормативно-правових актів у зазначеній сфері.
Особливості виконання робіт з утилізації боєприпасів за державним оборонним замовленням
28. До державного оборонного замовлення належить:
1) проведення:
науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт із створення нових технологій утилізації боєприпасів та їх елементів;
робіт з утилізації особливо небезпечних боєприпасів, що потребують невідкладної переробки або знищення, а також боєприпасів, утилізація яких з урахуванням коштів, отриманих від реалізації продуктів утилізації, є збитковою;
пошукових науково-дослідних, дослідно-конструкторських та експериментальних робіт з метою визначення безпечних режимів поводження з боєприпасами під час вилучення з них у процесі утилізації виробів спецхімії, строки зберігання яких закінчилися;
робіт, пов'язаних з утилізацією боєприпасів, перелік яких затверджений Кабінетом Міністрів України;
2) розроблення нових технологій утилізації конкретних типів боєприпасів та їх елементів;
3) створення необхідного для утилізації боєприпасів обладнання;
4) підготовка проектів нових та внесення змін до чинних нормативних документів;
5) створення нових чи модернізація існуючих виробничих потужностей.
Вибір виконавців і підготовка пропозицій щодо виконання робіт, пов'язаних з утилізацією боєприпасів за державним оборонним замовленням, та фінансування таких робіт здійснюються відповідно до законодавства.
Особливості утилізації боєприпасів за договорами закупівлі товарів, робіт і послуг з утилізації боєприпасів за державні кошти
29. Договори закупівлі товарів, робіт і послуг з утилізації боєприпасів за державні кошти згідно із затвердженим Кабінетом Міністрів України переліком укладаються Міноборони, Мінпромполітики та НКАУ з виконавцями робіт, визначеними на конкурентних засадах відповідно до законодавства.
У разі подання однакових тендерних пропозицій під час відбору виконавця робіт перевага надається вітчизняним суб'єктам господарювання.
Реалізація продуктів утилізації боєприпасів
30. Реалізація продуктів утилізації боєприпасів:
отриманих внаслідок утилізації боєприпасів, переданих відповідно до пункту 24 цієї постанови, здійснюється виконавцями робіт або організаціями, уповноваженими Кабінетом Міністрів України на реалізацію військового майна на внутрішньому ринку;
отриманих від утилізації боєприпасів за договорами з Міноборони, здійснюється організаціями, уповноваженими Кабінетом Міністрів України на реалізацію військового майна на внутрішньому ринку.
31. Вибухові речовини (продукти спецхімії), що утворилися в процесі утилізації боєприпасів, за рішенням Міноборони (Мінпромполітики або НКАУ) підлягають знищенню, якщо на них немає попиту чи їх використання та/або переробка в конверсійні вибухові речовини неможливі, оскільки не відповідають правилам безпеки і з урахуванням фізико-хімічних характеристик заборонені відповідними органами виконавчої влади.
32. Ціни (тарифи) на проведення робіт з утилізації боєприпасів затверджуються державними замовниками за погодженням з Мінекономіки на підставі калькуляцій, які в установленому порядку складають виконавці робіт.
Плановий вихід продуктів утилізації в натуральних показниках визначається виконавцями робіт відповідно до технологічних процесів за погодженням з державними замовниками робіт.
Фактичний вихід продуктів утилізації визначається шляхом натуральних вимірювань їх кількості, які проводять служби технічного контролю виконавців робіт за погодженням з представниками замовника, та відображається в актах про виконання робіт.
Реалізація продуктів утилізації здійснюється за цінами, які формуються на основі результатів аналізу рівня поточних ринкових цін за погодженням з державними замовниками та Мінекономіки.
33. Виконавець робіт щомісяця до 20 числа наступного періоду подає до Міноборони, Мінпромполітики та/або НКАУ:
довідку про отримані боєприпаси за видами, підтверджену актами звіряння з відповідними підрозділами Міноборони (кількість та номенклатура боєприпасів, кількість продуктів утилізації, їх вартість);
розрахунок вартості витрат з утилізації, яка обчислюється відповідно до затверджених цін (тарифів) та фактичної кількості боєприпасів, що утилізовані.
Відповідний центральний орган виконавчої влади проводить перевірку наданих виконавцем робіт документів та на підставі актів про виконання робіт здійснює розрахунок обсягу коштів, що підлягає перерахуванню виконавцю робіт з державного бюджету за відповідною бюджетною програмою.
Розрахунки з виконавцями робіт здійснюються у межах коштів, що становлять різницю між вартістю витрат з утилізації боєприпасів та вартістю продуктів утилізації. У разі перевищення вартості продуктів утилізації над вартістю робіт з утилізації боєприпасів сума перевищення перераховується до державного бюджету.
34. Державне казначейство здійснює попередню оплату робіт з утилізації боєприпасів на строк не більше трьох місяців у межах коштів, передбачених на ці цілі відповідними бюджетними програмами і визначених державними контрактами з оборонного замовлення та договорами на закупівлю товарів, робіт і послуг з утилізації боєприпасів.
Додаток 1
до Порядку
Зразок
ПЕРЕЛІК
боєприпасів, що підлягають утилізації
Найме-
нування
боєпри-
пасів
|
Кіль-
кість
боєпри-
пасів,
тис.
штук
|
Рік
виго-
товле-
ння
|
Строк
збері-
гання,
років
|
Якіс-
ний
(тех-
ніч-
ний)
стан
|
Первинна
вартість
одиниці,
тис.
гривень
|
Залишкова
вартість,
тис. гривень
|
Місцезна-
ходження
(військова
частина,
населений
пункт,
регіон)
|
одини-
ці
|
разом
|
Усього
|
Міністр оборони __________ __________________________
(підпис) (ініціали та прізвище)
___ ____________ 200_ р.
Додаток 2
до Порядку
Зразок
ДОДАТКОВИЙ ПЕРЕЛІК
боєприпасів, що підлягають утилізації
Найме-
нування
боєпри-
пасів
|
Кіль-
кість
боєпри-
пасів,
тис.
штук
|
Рік
виго-
товле-
ння
|
Строк
збері-
гання,
років
|
Якіс-
ний
(тех-
ніч-
ний)
стан
|
Первинна
вартість
одиниці,
тис.
гривень
|
Залишкова
вартість,
тис. гривень
|
Місцезна-
ходження
(військова
частина,
населений
пункт,
регіон)
|
Усього
|
Міністр оборони України __________ ________________________
(підпис) (ініціали та прізвище)
___ ____________ 200_ р.