Перевірки щодо використання земель


Як і коли державні органи контролю за використанням та охороною земель вправі проводити свої перевірки? Чи вправі вони робити це у будь-який час та без попередження?


Відповідно до п. 3 Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 12 грудня 2003 р. № 312 (далі — Порядок), Держземінспекція та її територіальні органи проводять планові, позапланові та оперативні перевірки за наявності обставин, наведених у пунктах 3.1, 3.2 і 3.3 Порядку. Так, планові перевірки з питань додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства проводяться не частіше одного разу на календарний рік. При цьому орган чи особу, які планується перевірити, має бути письмово повідомлено про це не пізніше ніж за десять днів до початку проведення перевірки.

Позаплановою ж перевіркою є перевірка, яка не передбачена планом роботи відповідного інспекційного органу Держкомзему й у разі неможливості своєчасного повідомлення юридичних і фізичних осіб про її проведення вона проводиться без попереднього їх повідомлення, незалежно від кількості раніше проведених перевірок. Втім, це можливо лише за наявності таких обставин:



Що ж до оперативних перевірок, то вони проводяться лише у разі виявлення аварійних забруднень земельних ресурсів, знищення чи пошкодження протиерозійних гідротехнічних споруд, захисних насаджень, межових знаків, або ж з метою здійснення контролю за станом виконання раніше виданих приписів. Оперативні перевірки завжди проводяться без попереднього повідомлення юридичних і фізичних осіб.

Незалежно від виду перевірки, під час її проведення державний інспектор має пред'явити своє службове посвідчення, а також зазначити обставини, через які розпочато перевірку (окрім оперативної перевірки — причини її проведення не вказуються).

Слід звернути увагу, що юридичні та фізичні особи, які використовують земельні ділянки, зобов'язані безперешкодно допускати державних інспекторів з контролю за використанням та охороною земель на земельні ділянки, що перебувають у їх власності чи в користуванні, та надавати для ознайомлення і перевірки документи, які засвідчують це право (п. 1. 3. Порядку). Порушення земельного законодавства, за які громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну чи кримінальну відповідальність, зазначено у ст. 211 Земельного кодексу України.

Сторінку підготувала Анжеліка ДОМБРУГОВА

Юридичний вісник України №16 ( 21-27 квітня 2007 року)