ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
Л И С Т
27.04.2007 N 2094/т/17-0715
|
Щодо оподаткування доходів фізичних осіб
Державна податкова адміністрація України розглянула колективний лист і повідомляє.
З 1 січня 2004 року оподаткування доходів фізичних осіб регламентується Законом України від 22.05.03 N 889 (
889-15)
"Про податок з доходів фізичних осіб" (далі - Закон).
Пунктом 1.9 статті 1 Закону (
889-15)
визначено, що незалежна професійна діяльність - це діяльність, що полягає в участі фізичних осіб у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, так саме як діяльність лікарів (у тому числі стоматологів, зубних техніків), адвокатів, приватних нотаріусів, аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів та помічників зазначених осіб або осіб, зайнятих релігійною (місіонерською) діяльністю, іншій подібній діяльності, за умови якщо такі особи не є найманими працівниками чи суб'єктами підприємницької діяльності.
У Законі (
889-15)
немає спеціального розділу (групи статей), де б тематично було висвітлено особливості оподаткування доходів осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, зокрема, індивідуальну адвокатську діяльність.
Виходячи з цього, порядок оподаткування доходів осіб які здійснюють незалежну професійну діяльність, охоплюється загальними нормами Закону (
889-15)
, за винятком випадків, якщо ці особи на законних підставах зареєстровані суб'єктами підприємницької діяльності.
Згідно із пунктом 1.3 "з" статті 1 Закону (
889-15)
, доходом з джерелом його походження з України визначено будь-який дохід, одержаний платником податку або нарахований на його користь від здійснення будь-яких видів діяльності на території України, зокрема, у вигляді доходів від здійснення підприємницької діяльності, а також незалежної професійної діяльності на території України.
Доходи платників податку, які здійснюють індивідуальну адвокатську діяльність - це сума коштів, що сплачуються клієнтами за надання послуг правового характеру протягом року, тому що Законом (
889-15)
не передбачено подання платником податку з доходів фізичних осіб, в тому числі самозайнятою особою, щоквартальної податкової декларації та сплати авансових платежів з цього податку.
Згідно із статтею 17 Закону (
889-15)
особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є працедавець (самозайнята особа), який виплачує такі доходи на користь платника податку (такої самозайнятої особи), і з інших оподатковуваних доходів з джерелом їх походження з України - податковий агент. Визначення терміна "податковий агент" надано у пункті 1.15 статті 1 Закону. В такому випадку, як визначено статтею 4 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (
996-14)
нарахування доходів і витрат є основним принципом бухгалтерського обліку. При цьому доходи і витрати відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності в момент їх виникнення, незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів податковим агентом такої самозайнятої особи.
Згідно з п. 19.2 ст. 19 Закону (
889-15)
особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати до бюджету) податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.
Тобто оподаткуванню (нарахуванню на них податку) підлягають нараховані та фактично виплачені у відповідному податковому періоді (місяці) суми доходів.
Платник податку, в тому числі адвокат - самозайнята особа, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом (пп. 8.2.1 п. 8.2 ст. 8 Закону (
889-15)
) , зобов'язаний включити суму таких доходів до складу загального річного оподатковуваного доходу та подати до 1 квітня року, наступного за звітним податковим роком, річну податкову декларацію з цього податку і сплатити податок з доходів фізичних осіб з такого доходу за ставкою пункту 7.1 статті 7 Закону (13% до 01.01.07) (ст. 18 Закону).
Згідно із пунктом 18.2 статті 18 Закону (
889-15)
обов'язок платника податку з подання декларації вважається виконаним, якщо він отримував доходи виключно від податкових агентів, зобов'язаних подавати звітність з цього податку у встановленому порядку.
Щодо обліку доходів і витрат платників податку, які здійснюють індивідуальну адвокатську діяльність, то наказом Державної податкової адміністрації України від 16 жовтня 2003 року N 490 (
z0988-03)
"Про затвердження форми обліку доходів і витрат платника податку з доходів фізичних осіб та Порядку ведення обліку доходів і витрат для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 жовтня 2003 року за N 988/8309, затверджено форму Книги обліку доходів і витрат для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу та Порядок ведення обліку доходів і витрат для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу.
Стосовно зменшення об'єкта оподаткування на суму внесків до Пенсійного фонду України та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування у п. 3.5 ст. 3 Закону (
889-15)
вказано, що тільки при нарахуванні доходів у вигляді заробітної плати об'єкт оподаткування визначається як нарахована сума такої заробітної плати зменшена на суму збору до Пенсійного фонду України та внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, які відповідно до закону справляються за рахунок доходу найманої особи.
Додатково повідомляємо, що зазначений у зверненні лист Міністерства юстиції України від 01.09.05 N 31-35/1488 (
v1488323-05)
стосується оподаткування доходів платників податку, які здійснюють приватну нотаріальну діяльність.
Заступник голови ДПА України
|
С.Лекарь
|