Викрали паспорт: що робити?


Який порядок видачі паспортів замість утрачених або викрадених?


Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15 червня 2006 року № 600 було затверджено Порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України (далі — Порядок).

Звісно, коли особа втратила паспорт, вона має право на оформлення паспорта замість утраченого або викраденого. Зокрема, відповідно до п. 2 Порядку паспорт громадянина України видається територіальними підрозділами у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб міських, районних управлінь (відділів) МВС (далі — територіальні підрозділи) за місцем проживання кожному громадянинові України після досягнення 16-річного віку, а надалі в разі необхідності обмінюється, видається замість утраченого, викраденого або зіпсованого. Вищевказаний порядок регулює і порядок видачі паспортів бездомним громадянам.

Для оформлення паспорта замість утраченого або викраденого особа подає:

На підставі п.23 Порядку працівником територіального підрозділу особа перевіряється за обліками адресно-довідкового бюро, а в разі необхідності здійснюється перевірка її належності до громадянства України. Якщо втрачений паспорт був отриманий у територіальному підрозділі, до якого подано заяву про втрату паспорта, здійснюється звірка даних особи та її фотозображення з даними і фотокарткою, вклеєною до заяви про видачу попереднього паспорта. У разі отримання паспорта в іншому територіальному підрозділі, для підтвердження видачі втраченого паспорта саме тій особі не пізніше наступного дня після надходження заяви про втрату паспорта до цього територіального підрозділу надсилається запит за відповідною формою, з долученням фотокартки особи. Перевірка за запитом здійснюється протягом двох діб після його надходження. Під час перевірки відомості, наведені в запиті, та долучена до нього фотокартка порівнюються з даними заяви про видачу втраченого паспорта та вклеєною до неї фотокарткою. Одночасно в графі "службові відмітки" оригіналу заяви проставляється відмітка про дату надходження запиту і орган, який оформлює паспорт замість утраченого, після чого заява вмішується до архівної картотеки. За результатами перевірки складається відповідь, до якої долучається копія заяви про видачу втраченого паспорта. Відповідно до п. 24 Порядку у разі, якщо при порівнянні фотокарток не встановлено тотожність зображеної на них особи або виявлено невідповідність відомостей, зазначених у запиті, з даними заяв про видачу паспорта, про це повідомляється ініціатору запиту для вжиття додаткових заходів для встановлення особи заявника і обставин наявних розбіжностей.

Особа, яка втратила паспорт, після зняття з реєстрації попереднього місця проживання до оформлення реєстрації нового місця проживання подає документи до територіального підрозділу за фактичним або у разі зміни місця проживання в межах адміністративно-територіальної одиниці — за останнім місцем проживання. Бездомні громадяни оформлюють паспорти замість утрачених за місцем майбутньої реєстрації їх переважного місцезнаходження. При цьому до заяви про втрату паспорта долучається копія заяви про реєстрацію їх переважного місцезнаходження та копія посвідчення про поставлення на облік, виданого відповідним спеціалізованим закладом.

Після проведення необхідних перевірок за заявою про втрату паспорта працівником територіального підрозділу складається висновок за заявою про втрату паспорта, який затверджується керівником цього підрозділу. У цьому висновку зазначаються результати перевірки і приймається рішення про видачу паспорта.

Насамкінець зазначимо, що, якщо втрачений паспорт був знайдений під час розгляду заяви про втрату паспорта, провадження у справі припиняється. У разі знайдення паспорта після отримання нового особа повинна здати старий паспорт для знищення до підрозділу служби, де оформлювався новий паспорт, про що вона попереджається.

Сторінку підготувала Катерина ФОМІНА

Юридичний вісник України № 23 ( 9 - 15 червня 2007 року)