ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
Л И С Т
12.02.2007 N 2732/7/29-3017
Державним податковим 
адміністраціям у АР Крим, 
областях, містах Києві 
та Севастополі 

Про обслуговування громадян не за місцем їх реєстрації

У зв'язку з надходженням запиту Державної податкової адміністрації у м. Києві від 26.01.2007 N 309/8/29-210 щодо звернень громадян за інформацією про суми та/або джерела їх доходів до органів державної податкової служби не за своїм місцем проживання (реєстрації) і про подальші дії органів державної податкової служби у таких випадках Державна податкова адміністрація України у межах своєї компетенції повідомляє наступне.
Законом України "Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів" (320/94-ВР) зазначено, що реєстрація фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів проводиться державними податковими інспекціями по районах, районах у містах і містах без районного поділу за місцем постійного проживання платників, а для осіб, які не мають постійного місця проживання в Україні, - за місцем отримання доходів або за місцезнаходженням іншого об'єкта оподаткування.
Статтею 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (1382-15) , (далі - Закон N 1382) передбачено, що місце проживання фізичної особи в Україні підлягає реєстрації. Згідно зі статтею 6 Закону N 1382 громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Статтею 15 Закону N 1382 зазначено, що особи, винні у порушенні вимог цього Закону, несуть відповідальність згідно із законом.
Пунктом 1.14 статті 1 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" (889-15) визначено поняття податкової адреси фізичної особи: місце постійного або переважного проживання платника податку, місце податкової реєстрації платника податку, визначене згідно з законодавством.
Відповідно до норм чинного законодавства інформація про доходи фізичних осіб, які підлягають оподаткуванню, надходить до податкового органу за місцем проживання платника податку та до такого органу державної податкової служби платником податку подаються податкові декларації про доходи.
Статтею 5 Закону України "Про звернення громадян" (393/96-ВР) (далі - Закон N 393) визначаються вимоги до звернення громадян, а саме: у зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги.
Також, абзацом третім статті 7 Закону N 393 (393/96-ВР) визначено, що якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обгрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.
Підсумовуючи викладене зазначимо, що фізичні особи повинні зареєструватися за своїм місцем проживання, і така реєстрація повинна бути відображена у їх паспорті.
За довідкою про свої доходи/джерела доходів фізична особа повинна звертатися особисто до органу державної податкової служби за своїм місцем проживання з пред'явленням паспорта.
У разі звернення фізичної особи до органу державної податкової служби не за своїм місцем проживання, заява фізичної особи розглядається (абзац третій статті 7 Закону України "Про звернення громадян" (393/96-ВР) ) і пересилається до органу державної податкової служби за місцем проживання фізичної особи, про що повідомляється особа, яка подала звернення. Відповідь на своє звернення особа отримає від органу державної податкової служби, який розглянув звернення.
При наданні громадянам інформації про доходи/джерела доходів слід звертати їх увагу на ту обставину, що надана інформація потребує обов'язкової перевірки у джерел виплати доходів.
Зобов'язую довести зазначене до підпорядкованих органів державної податкової служби.
Заступник Голови
ДПА України
Л.Боєнко