ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
Л И С Т
29.05.2007 N 5144/6/17-0716
|
Щодо оподаткування доходів членів кредитної спілки (фізичних осіб) у випадку списання сум безнадійної заборгованості за наданими їм кредитами
(Витяг)
<...>
Відповідно до п. 1.25 ст. 1 Закону України від 28.12.94 р. N 334 (
334/94-ВР)
"Про оподаткування прибутку підприємств" безнадійною визнається заборгованість по зобов'язаннях, за якою минув строк позовної давності.
Отже, коли кредитна спілка надає позику членам кредитної спілки, а останні із будь-яких причин її не повертають, то після закінчення строку позовної давності (тривалістю у три роки) така заборгованість буде вважатися безнадійною.
Пунктом 1.2 ст. 1 Закону України від 22.05.2003 р. N 889 (
889-15)
"Про податок з доходів фізичних осіб" (далі - Закон) визначено, що дохід - це сума будь-яких коштів, вартість матеріального і нематеріального майна, інших активів, що мають вартість, у тому числі цінних паперів або деривативів, одержаних платником податку у власність або нарахованих на його користь, протягом відповідного звітного податкового періоду з різних джерел як на території України, так і за її межами.
Після закінчення строку позовної давності сума заборгованості платника податку, за якою минув строк позовної давності, включається до складу його загального місячного оподатковуваного доходу (пп. 4.2.11 Закону (
889-15)
) і підлягає оподаткуванню за ставкою, передбаченою п. 7.1 ст. 7 Закону.
Згідно з п. 17.2 ст. 17 Закону (
889-15)
відповідальною особою за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів фізичних осіб для оподатковуваних доходів з джерелом їх походження з України є податковий агент.
Податковим агентом, відповідно до п. 1.15 ст. 1 Закону (
889-15)
, є юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок з доходів фізичних осіб до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм Закону.
У разі коли податковий агент до або під час виплати доходу на користь платника податку не здійснює нарахування, утримання або сплату (перерахування) податку з доходів фізичних осіб, відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок таких дій, покладається на такого податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов'язків погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боргу (пп. 20.3.2 п. 20.3 ст. 20 Закону (
889-15)
).
З урахуванням зазначеного, кредитна спілка у податковому періоді (місяці), коли провадиться списання неповернутої суми позики, має виконати всі обов'язки податкового агента щодо сум, що списуються.
Заступник голови
|
С.Лекарь
|