ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
Л И С Т
24.05.2007 N 2486/Д/17-0715
|
Щодо оподаткування спадщини у вигляді грошових коштів
Державна податкова адміністрація України розглянула питання щодо оподаткування спадщини у вигляді грошових коштів, розміщених до 1992 року на рахунках Ощадбанку колишнього СРСР та повідомляє.
Законом України від 22 травня 2003 року N 889 (
889-15)
"Про податок з доходів фізичних осіб" (далі - Закон) передбачено, що до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу не включається сума депозиту (вкладу), внесеного платником податку до банку чи небанківської фінансової установи, яка повертається такому платнику податку, основна сума кредиту, що отримується платником податку, а також сума виплат громадянам України (їх спадкоємцям) грошових заощаджень і грошових внесків, вкладених до 2 січня 1992 року в установи Ощадного банку СРСР чи в установи державного страхування СРСР або у папери цільової державної позики, емітованої на території колишнього СРСР, погашення яких не відбулося (пп. 4.3.23 п. 4.3 ст. 4 Закону).
Однак зазначена норма Закону (
889-15)
стосується лише виплат громадянам-вкладникам та їх спадкоємцям грошових сум від знецінення грошових заощаджень і страхових внесків, вкладених до 2 січня 1992 р. в установи колишнього Ощадного банку СРСР. Одержані у спадщину грошові кошти оподатковуються за іншими правилами.
Так, при оподаткуванні доходу, отриманого внаслідок прийняття вами у спадщину коштів, майна, немайнових прав (далі - кошти) у 2006 році необхідно керуватися ст. 13 Закону.
Пунктом 13.2 ст. 13 Закону (
889-15)
(в редакції до 01.01.2007) встановлено кілька ставок для оподаткування доходів, отриманих платником податку внаслідок прийняття у спадщину коштів (0%, 5%, 13% та 26%).
Ставка оподаткування встановлюється в залежності від об'єкта спадщини та ступеня споріднення спадкоємця із спадкодавцем.
До об'єктів спадщини платника податку включаються, зокрема, кошти, а саме готівкові кошти або кошти, що зберігаються на рахунках спадкодавця, відкритих у банках та небанківських фінансових установах (далі - банки), у тому числі депозитні (ощадні), іпотечні сертифікати, сертифікати фонду операцій з нерухомістю.
Згідно із пп. 1.20.4 п. 1.20 ст. 1 Закону (
889-15)
членами сім'ї фізичної особи є її дружина або чоловік, діти як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка (у тому числі усиновлені), батьки, баба або дід як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка, брати чи сестри як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка, онуки як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка, інші утриманці такої фізичної особи або її опікуни, визнані такими згідно із законом.
Членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки та батьки її чоловіка або дружини, її чоловік або дружина, діти як такої фізичної особи, так і її чоловіка або дружини, у тому числі усиновлені ними діти.
Інші члени сім'ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення.
За нульовою ставкою оподатковуються кошти, що зберігаються на рахунках спадкодавця, відкритих у банках при успадкуванні їх іншим членом подружжя спадкодавця (п. 13.1 ст. 13 Закону (
889-15)
).
При одержанні у спадщину у 2006 році коштів, що збереглись на банківських рахунках спадкодавця, спадкоємцем, який відноситься до членів сім'ї спадкодавця 1-го ступеня споріднення, сума таких коштів (якщо ця сума не перевищує суму, що дорівнює стократному розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на початок 2006 року, в якому така спадщина успадковується) підлягає оподаткуванню податком з доходів фізичних осіб за ставкою, визначеною пунктом 7.2 статті 7 Закону (
889-15)
(5 відсотків).
Сума перевищення успадкованих коштів понад встановлений розмір підлягає оподаткуванню за ставкою податку, визначеною пунктом 7.1 статті 7 Закону (13 %).
При успадкуванні у 2006 році коштів, що зберігаються на рахунках спадкодавця, відкритих у банках, спадкоємцем, який має інший ступінь споріднення, ніж перший чи взагалі не має споріднення, сума таких коштів на підставі пп. 13.2.2 п. 13.2 ст. 13 Закону (
889-15)
підлягає оподаткуванню податком з доходів фізичних осіб за ставкою, визначеною пунктом 7.1 статті 7 Закону (13 %).
При цьому, згідно з п. 13.4 ст. 13 Закону (
889-15)
спадкоємці є відповідальними особами за сплату (перерахування) податку до бюджету.
Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (коштів) у межах, що підлягає оподаткуванню, включається до складу загального річного доходу і відображається у річній податковій декларації про майновий стан і доходи (податковій декларації).
Додатково повідомляємо, що, враховуючи гостру соціальну значимість питання щодо оподаткування спадщини у вигляді грошових коштів, розміщених до 1992 року на рахунках Ощадбанку колишнього СРСР, Державна податкова адміністрація України запропонувала включити його до проекту Податкового кодексу України. З прийняттям Податкового кодексу України такі доходи не підлягатимуть оподаткуванню.
Заступник Голови
ДПА України
|
С.Лекарь
|