Ст. 22 Кодексу законів про працю України визначає, що тільки законодавством можуть установлюватися певні вимоги під час прийняття на роботу щодо віку, рівня освіти, стану здоров'я. Конкретному роботодавцю такого права не надано. Виходячи з цього, необґрунтована відмова в прийнятті на роботу, в тому числі за віковою ознакою, забороняється. Працівник має право оскаржити таку відмову в суді шляхом подання позовної заяви.
Працюю секретарем-друкаркою на підприємстві і виконую додаткову роботу. Чи повинна адміністрація підприємства доплачувати мені за збільшення обсягу робіт?
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про оплату праці», ст. 97 Кодексу законів про працю України форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат (у тому числі за розширення зони обслуговування або збільшення обсягу робіт), премій, винагород, інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюють госпрозрахункові підприємства самостійно в колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами.
Розширення зони обслуговування та збільшення обсягу виконуваної роботи визначається як виконання поряд зі своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткового обсягу робіт за однією й тією самою професією чи посадою.
Розміри доплат за збільшення обсягу робіт установлюються в колективному договорі.
Доплати за збільшення обсягу робіт установлюють відповідно до наказу про доручення працівнику додаткових обов'язків. Відсутність такого наказу не дозволяє провадити доплату через відсутність підстав.
Саме доручення Додаткової роботи в порядку розширення зони обслуговування, збільшення обсягу виконуваної роботи і розмір доплати мають погоджувати з працівником.
Керівник підприємства в межах своїх прав може збільшувати розмір доплати порівняно з тим, який установлено колективним договором.
Отже, чинним законодавством підприємствам надано право самостійно вирішувати питання оплати праці працівників (у тому числі секретаря-друкарки, яка працює на комп'ютері) за колективним договором, ураховуючи при цьому можливість і джерела фінансування (встановлення доплат, надбавок, компенсаційних виплат, премій шляхом розроблення положень про оплату праці, преміювання тощо).
Положення про оплату праці мають бути додатками до колективного договору, затвердженими і зареєстрованими в установленому порядку.
Таким чином, у положенні про оплату праці працівників окремого підприємства можна передбачити умови оплати праці та розміри надбавок та доплат секретарю-друкарці, яка працює на комп'ютері, і виконує додаткову роботу.
Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 20 /2007