Пільги при вступі до вузу


Які пільги надаються дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, при вступі на навчання за освітньо-професійними програмами молодшого спеціаліста, бакалавра, спеціаліста, магістра?


Відповідно до ст. 53 Конституції України громадяни мають право безоплатно здобути вищу освіту в державних і комунальних навчальних закладах на конкурсній основі. При цьому основним критерієм при прийомі визначені знання вступника (на базі загальної середньої освіти) та його спроможність навчатись у вищому навчальному закладі за обраною освітньо-професійною програмою (успішно виконувати графік навчального процесу і засвоювати програмний матеріал). Саме для виявлення рівня знань вступника та його спроможності успішно навчатися приймальні комісії проводять конкурсні вступні випробування. Перелік вступних випробувань визначається Приймальною комісією вищого навчального закладу з урахуванням навчальних планів і навчальних програм спеціальностей, за якими буде навчатися вступник.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків" від 05.04.1994 р. № 226 (далі - Постанова) передбачено, що абітурієнти з числа дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків, приймаються до навчальних закладів поза конкурсом.

Відповідно до ст. 1 Закону "Про громадянство України" дитиною вважається особа віком до 18 років. У ст. 1 Закону "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" (далі — Закон) визначено поняття осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, як осіб віком від 18 до 23 років, у яких у віці до 18 років померли або загинули батьки, та осіб, які були віднесені до дітей, позбавлених батьківського піклування.

Відповідно до Закону право на повне державне забезпечення в навчальних закладах мають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років та особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, при продовженні навчання до двадцяти трьох років. Особам із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які навчаються, крім повного державного забезпечення виплачується стипендія в розмірі, який на 50 відсотків перевищує розмір стипендії у відповідному навчальному закладі, а також вишіачується 100 відсотків заробітної плати, яка нарахована в період виробничого навчання та виробничої практики. А згідно із Постановою студентам вищих навчальних закладів з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, щорічно надається матеріальна допомога за рахунок стипендіального фонду, а також коштів, передбачених на утримання зазначених закладів, у розмірі не менш як 8 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (136 грн).

При цьому слід враховувати, що відповідно до ст. 53 Конституції України безоплатно (за державним замовленням) здобути вищу освіту громадяни мають право у вищих навчальних закладах державної і комунальної форми власності.

Підготувала Катерина ФОМІНА

Юридичний вісник України № 28 ( 14 - 20 липня 2007 року)