Чоловік подарував мені свою частину будинку, який ми придбали через два роки після одруження. Чи оподатковується такий дохід?
Як передбачено у ст. 60 Сімейного кодексу України, майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя. При цьому частки майна, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором (ст. 70 СК). А відповідно до ст. 64 СК дружина та чоловік мають право на укладення між собою усіх договорів, які не заборонені законом, зокрема, щодо майна, яке є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя. Таким чином, у даному випадку договір дарування був укладений у межах спільної сумісної власності подружжя.
Порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку як подарунок (або внаслідок укладення договору дарування), регулюється ст. 14 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" (далі — Закон). Зокрема, у п. 14.1 ст. 14 Закону визначено, що кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються за правилами, встановленими цим Законом для оподаткування спадщини. У п. 14.2 ст. 14 Закону визначено, що доходи як кошти або майно (майнові чи немайнові права), подаровані одним членом подружжя іншому, у межах їх частини спільної часткової чи спільної сумісної власності не підлягають оподаткуванню.
Отже, дохід, отриманий як подарунок від вашого чоловіка, — частина будинку, яка належала йому на праві спільної сумісної власності, не оподатковується податком з доходів фізичних осіб.
Підготувала Катерина ФОМІНА
Юридичний вісник України № 29 ( 21 - 27 липня 2007 року)