МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
Л И С Т
Міністерство фінансів
На виконання доручення Кабінету Міністрів України (до листа Державної податкової адміністрації від 20 червня 2007 року N 11/4-15/6208) щодо сплати податку на додану вартість при здійсненні митного оформлення культурних цінностей, Міністерство юстиції повідомляє.
При вирішенні порушеного питання слід враховувати наступне.
Закон України "Про податок на додану вартість" (
168/97-ВР)
(далі - Закон) визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету.
Відповідно до пункту 2.4 статті 2 Закону (
168/97-ВР)
платником податку є будь-яка особа, що імпортує (для фізичних осіб - ввозить (пересилає)) товари (супутні послуги) на митну територію України для їх використання або споживання на митній території України, незалежно від того, який режим оподаткування вона використовує згідно із законодавством, за винятком фізичних осіб, не зареєстрованих платниками податку, які ввозять (пересилають) товари (предмети) у супроводжувальному багажі або отримують їх як поштове відправлення у межах неторгового обороту в обсягах, що не підлягають оподаткуванню відповідно до митного законодавства (крім ввезення транспортних засобів чи запасних частин до них такими фізичними особами) та нерезидентів, які пересилають поштові відправлення згідно з правилами Міжнародного поштового союзу на митну територію України, та отримувачів таких поштових відправлень.
У разі ввезення (пересилання) товарів (предметів) фізичними особами, не зареєстрованими як платники цього податку, в обсягах, що перевищує неторговий оборот, який підлягає оподаткуванню, такі особи сплачують податок на додану вартість під час перетину такими товарами (предметами) митного кордону України без реєстрації виходячи з митної вартості товарні (предметів), що перевищують розмір неторгового обороту.
При цьому, згідно з пунктом 1 частини першої статті 8 Закону України "Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України" (
2681-14)
при ввезенні на митну територію України звільняються від оподаткування товари, сумарна митна вартість яких не перевищує 200 євро, а загальна вага не перевищує 50 кг, що ввозяться громадянами у супроводжуваному багажі (за умови усного декларування), пересилаються в несупроводжуваному багажі та надходять на адресу громадян у міжнародних поштових відправленнях.
У пункті 5.1 статті 5 Закону (
168/97-ВР)
визначені операції, що звільняються від оподаткування.
Так, підпунктом 5.1.24 пункту 5.1 вказаної статті Закону (
168/97-ВР)
встановлено, що звільняються від оподаткування операції поставки неплатником податку на додану вартість культурних цінностей, визначених такими у статті 8-2 цього Закону.
При цьому, пунктом 5.5 цієї статті Закону (
168/97-ВР)
встановлено, що звільнення від оподаткування, встановлені цим Законом, не поширюються на операції, зокрема з поставки товарів у митному режимі імпорту або реімпорту (крім випадків, зазначених у підпунктах 5.1.7 і 5.1.24 пункту 5.1 та пункті 5.3 цієї статті).
Стаття 8-2 Закону (
168/97-ВР)
встановлює спеціальний режим оподаткування діяльності з виробами мистецтва, предметів колекціонування або антикваріату.
Згідно з пунктами 8-2.1 - 8-2.3 цієї статті Закону (
168/97-ВР)
у випадках, визначених цією статтею, операції з поставки виробів мистецтва, предметів колекціонування або антикваріату підлягають оподаткуванню згідно з нормами цієї статті та не підлягають оподаткуванню у загальному порядку, встановленому цим Законом.
Для цілей цієї статті терміни вживаються, зокрема у такому значенні:
а) вироби мистецтва, предмети колекціонування або антикваріату - це товари, включені до кодів 9701 - 9706 УКТ ЗЕД (
2371г-14)
;
б) дилер - це платник податку, який придбаває (набуває за іншими цивільно-правовими договорами), у тому числі шляхом імпорту, вироби мистецтва, предмети колекціонування або антикваріату (далі - культурні цінності) з метою їх подальшого перепродажу, незалежно від того, чи діє такий платник податку від свого імені або від імені іншої особи за винагороду.
Відповідно до абзацу третього пункту 8-2.3 зазначеної статті Закону (
168/97-ВР)
при імпортуванні на митну територію України платником податку культурних цінностей база оподаткування визначається відповідно до норм пункту 4.3 статті 4 цього Закону.
Пунктом 8-2.4 цієї статті Закону (
168/97-ВР)
встановлено, що норми пункту 82.3 застосовуються лише у випадках, якщо дилер придбаває культурні цінності, зокрема у митному режимі імпорту.
З огляду на викладене, на нашу думку, стаття 8-2 Закону (
168/97-ВР)
регулює, зокрема порядок оподаткування операцій з ввезення (пересилання) на митну територію України виробів мистецтва, предметів колекціонування або антикваріату, що здійснюються дилером - платником податку. Оподаткування вказаних операцій інших платників податку, які не є дилерами, здійснюється у загальному порядку встановленому Законом.
Таким чином, фізична особа, яка не зареєстрована платником податку на додану вартість, але ввозить (пересилає) товари, в тому числі і культурні цінності, в обсягах, що перевищують неторговий оборот, на нашу думку, є платником податку на додану вартість.
Заступник Міністра
|
Л.В.Єфіменко
|
WEB MD Office "НПО Поверхность",
www.master-d.com.ua