Підвищення тa перерахунок пенсій


Нинішнього року пенси підвищилися з 1 березня та 1 червня, а у вересні матимемо чергове підвищення. Які критерії беруться до уваги при підвищенні пенсій та який при цьому використовується механізм?


З набуттям чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щороку з 1березня проводиться підвищення розміру пенсії на коефіцієнт, який відповідає не менше ніж 20% темпів зростання середньої заробітної плати в Україні порівняно з попереднім роком (за винятком випадків, коли підвищення пенсійних виплат за минулий рік перевищило цей коефіцієнт).

У 2005 та 2006 роках пенсії підвищувалися на мінімальний коефіцієнт, який відповідав 20% темпів зростання середньої заробітної плати в Україні (відповідно 1,055 та 1,0734).

У 2007 році вперше застосовується коефіцієнт підвищення пенсій, який перевищує мінімальний, а саме: пенсії, призначені до 2005 року, збільшуються на 28,03%, що Відповідає 96% темпів зростання заробітної плати в галузях економіки у 2006 році, а ті, які призначені у 2005 і 2006 роках — на 20%, що відповідає 68% темпів зростання зарплати.

Зазначене підвищення здійснюється у три етапи:

Щодо перерахунку пенсій особам, які продовжують працювати після призначення пенсії, то відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати і відпрацювала не менше 24 місяців страхового стажу, вона має право на перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітку після призначення пенсії.

Щодо порядку обчислення пенсій науковим працівникам, то варто зауважити, що з 1 січня 2007 року набув чинності Закон "Про внесення змін до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність". Ним, зокрема, передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата наукового працівника за основним місцем роботи (до 1 січня 2007 року враховувалася також заробітна плата за місцем роботи за сумісництвом) за будь-які 60 календарних місяців наукового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв та за весь період наукового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії, виключається період невигідного заробітку (до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості наукового стажу). При цьому, в усіх випадках період, за який враховується заробітна плата, з урахуванням винятку, передбаченого цим Законом, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців.

Слід звернути увагу, що викладені правила обчислення пенсії науковим працівникам поширюються також на пенсіонерів із числа наукових працівників, яким пенсія призначена до набрання чинності згаданим Законом "Про внесення змін до Закону України "Про наукову діяльність". Обчислення пенсії з урахуванням зазначених змін здійснюється за умови звернення пенсіонерів до органів Пенсійного фонду з відповідною заявою.

Наталія ШАМБІР, директор Департаменту пенсійного забезпечення Міністерства праці та соціальної політики України

Юридичний вісник України № 34 ( 25-31 серпня 2007 року)