Необхідно зазначити, що прописку в Україні визнано неконституційною рішенням Конституційного суду України у справі щодо прописки № 15-рп/2001 від 14.11.2001 р. А у Законі України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», (далі — Закон) який набув чинності з 15.01.2004 p., замість прописки передбачено вже процедуру реєстрації місця проживання особи та реєстрацію місцеперебування особи. Реєстрація полягає у внесенні відомостей до паспорта про місце проживання або місцеперебування із зазначенням адреси та внесення цих даних до відповідного державного реєстру. У свою чергу, місце проживання особи, яке на день набрання чинності Законом підтверджувалося пропискою, вважається зареєстрованим.
Щодо зняття з реєстрації, то ст. 7 Закону встановлено, що зняття з реєстрації місця проживання здійснюється протягом семи днів на підставі:
— заяви особи;
— остаточного рішення суду (про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням);
— запиту органу реєстрації за новим місцем проживання особи.
Зняття з реєстрації місця проживання неповнолітніх, які не мають батьків, та осіб, стосовно яких встановлено опіку чи піклування, здійснюється за погодженням з органами опіки і піклування.
Отже, якщо ваш онук зареєстрований, але не проживає у квартирі, не є власником або співвласником квартири, не дає своєї згоди на зняття з реєстрації, ви маєте право у судовому порядку вимагати зняття його з реєстрації.
Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 28/2007