Прокурор має широкі права, наглядаючи за дотриманням законів суб'єктами господарювання.
Відповідне де ч.2 ст. 5 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 р. на прокуратуру не можуть покласти будь-які інші функції, крім тих, які передбачені Конституцією і Законом України «Про прокуратуру».
Зокрема, при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів вони вправі і їм дозволено: письмово вимагати документи та матеріали, необхідні для проведення перевірки, необхідні довідки;
вимагати для перевірки рішення, розпорядження, інструкції, накази та інші акти і документи, одержувати інформацію про стан законності і заходи щодо її забезпечення;
вимагати від керівників та колегіальних органів проведення перевірок, ревізій діяльності підпорядкованих і підконтрольних підприємств, установ, організацій'та інших структур незалежно від форм власності, а також виділення спеціалістів для проведення перевірок, відомчих і позавідомчих експертиз, а також викликати посадових осіб і громадян, вимагати від них усних або письмових пояснень щодо порушень закону.
Якщо особа без поважних причин не бажає відвідати прокуратуру, то її за постановою прокурора примусово можуть доставити органи міліції.
Згідно із ст. 185-8 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що невиконання посадовою особою законних вимог прокурора про проведення перевірки, або виділення спеціалістів для проведення ревізії діяльності підконтрольних або підпорядкованих підприємств, установ, організацій, про подання необхідних матеріалів тягне за собою накладення штрафу від двох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а ухилення від прибуття за викликом в прокуратуру — тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на посадових осіб — від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 30 /2007