Огляд на стан сп'яніння


Який порядок огляду водіїв на вживання алкоголю? Чи має право інспектор ДПС примушувати "дихати в трубку"? Чи існує визначення, коли людину можна вважати такою, що перебуває у стані сп'яніння?


Згідно з чинним законодавством України вчинення адміністративного правопорушення громадянином, який знаходиться у стані сп'яніння, може бути визнано обставиною, що обтяжує відповідальність. Відповідно до вимог ст. 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення водії, які керують транспортними засобами і щодо яких є достатні підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами.

Встановлення у правопорушника стану сп'яніння здійснюється на підставі його огляду, який проводиться згідно з вимогами Інструкції про порядок направлення громадян для огляду на стан сп'яніння в заклади охорони здоров'я та проведення огляду з використанням технічних засобів, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства юстиції України від 24.02.1995 р. № 114/38/15-36-18 (далі — Інструкція), працівниками міліції з використанням індикаторних трубок "Контроль тверезості" або інших спеціальних технічних засобів та (або) працівниками медичних закладів.

При цьому, проведення огляду на стан сп'яніння водіїв, які керують транспортними засобами з ознаками сп'яніння, а так само водіїв, незалежно від наявності ознак сп'яніння, — учасників дорожньо-транспортних пригод, внаслідок яких постраждали громадяни, є обов'язковим.

Відповідно до пп. 1.1 Інструкції ознаками знаходження особи у стані сп'яніння є:

— наявність ознак алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з рота, нестійкість пози* порушення мови, виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкіряного покриву обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці, заява громадян про вживання водієм спиртних напоїв, а так само признання в цьому самої особи;

— наявність ознак наркотичного чи іншого сп'яніння: наведені вище ознаки алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з рота), а також звужені чи дуже широкі зіниці, які майже не реагують на світло, сповільненість рухи чи відповідей на запитання, численні сліди від ш'єкцш на руках чи тілі.

Відповідно до п. 2.3 Інструкції огляд водія (іншої особи) з використанням індикаторної трубки "Контроль тверезості" проводиться в присутності двох свідків. При цьому працівник міліції одержує згоду особи на її огляд на стан сп'яніння з використанням трубки "Контроль тверезості" або інших технічних засобів. У разі відсутності такої згоди огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.

При отримані згоди трубку розкривають безпосередньо перед застосуванням у присутності особи, яку оглядають, і свідків. Працівник, котрий проводить огляд, надіває мундштук респіраторного балона на кінець трубки, що знаходиться ближче до реагенту, і пропонує особі, яку оглядають, взяти з упаковки індивідуальний мундштук одноразового використання, надіти його на протилежний кінець трубки і продути її до повного заповнення згаданого балона. Наповнювач під дією парів алкоголю повинен протягом 1-2 хвилин змінити колір з жовтого на зелений. Якщо колір реагенту змінився з жовтого на зелений, то пробу на вміст пари алкоголю в повітрі, що видихається, вважають позитивною. Якщо зміни кольору реагенту на зелений не відбулося, пробу вважають негативною.

Результати огляду оформляються протоколом огляду особи на стан сп'яніння, а у разі, коли відповідні позиції передбачені в протоколі про адміністративне правопорушення, — розділом цього протоколу.

Відповідно до п. 2.5 Інструкції позитивна проба на алкоголь у повітрі, що видихається, є підтвердженням факту вживання алкогольного напою, а протокол, при згоді особи з результатами огляду, — підставою для притягнення її згідно з чинним законодавством до відповідальності, у тому числі водіїв — за керування транспортними засобами у стані алкогольного сп'яніння. Разом із цим, якщо оглянута особа не погоджується з результатами проби, цю особу направляють на огляд до закладу охорони здоров'я.

Якщо ж водій ухиляється від огляду, то в присутності двох свідкш у протоколі про зазначене адміністративне правопорушення вказуються ознаки сп'яніння і дії порушника щодо ухилення від огляду, що є підставою для притягнення його до адміністративної відповідальності.

Тому можна звернути увагу на той факт, що інспектор ДПС має право вимагати від водія "подихати в трубку", проте такий огляд здійснюється лише у разі отримання згоди водія. У разі відсутності такої згоди огляд проводиться в закладах охорони здоров'я і відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 р. № 1306, водій уже повинен на вимогу працівника мілині пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин. При цьому, особи, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, повинні бути доставлені до місця проведення огляду не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його проведення. Висновки, за результатами огляду лікарем, повідомляються оглянутій особі, у присутності особи, яка її доставила, про що робиться запис у протоколі. Якщо особа, яка оглядається, ухиляється від проходження огляду (не дає можливості провести його в необхідному обсязі), це також відображається в протоколі з обов'язковим зазначенням у ньому ознак сп'яніння і дій особи щодо ухилення від огляду.

Сторінку підготувала Катерина ФОМІНА

Юридичний вісник України № 38 ( 22-28 вересня 2007 року)