Резервування найменування юрособи


Ми створюємо нове підприємство і уже обрали для нього назву. Як можна дізнатися, чи немає на сьогодні підприємства із аналогічним найменуванням? Крім того, хотілося б бути впевненими, що поки ми готуємо документи для держреєстрації, ніхто не зареєструє підприємство із обраним нами найменуванням. Чи можна це зробити?


Оскільки Ви збираєтеся реєструвати підприємство, то найкраще пройти процедуру резервування найменування юридичної особи, яка здійснюється протягом трьох робочих днів з дати надходження необхідних документів. Позитивною стороною буде те, що засновник (засновники) юридичної особи має право зарезервувати найменування юридичної особи строком на два місяці, а для відкритих акціонерних товариств — строком на дев'ять місяців. Таким чином можна не лише упевнитися у наявності / відсутності тотожного найменування, а й бути впевненим, що поки готуються документи для державної реєстрації, ніхто не зможе зареєструвати підприємство з обраним Вами найменуванням і Вам не відмовлять у держреєстрації на цій підставі у подальшому.

Законом встановлений вичерпний перелік документів, які надаються державному реєстратору для резервування найменування юрособи. Так, відповідно до ч. 4 ст. 23 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб—підприємців" (далі — Закон) для резервування найменування юридичної особи засновник (засновники) юридичної особи або уповноважена ним (ними) особа повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору такі документи:

-  заяву встановленого зразка про резервування найменування юридичної особи, вказавши повне найменування юридичної особи, під яким Ви маєте намір її зареєструвати;

- документ, що підтверджує внесення плати за проведення резервування найменування юридичної особи (тобто копію квитанції, виданої банком, або копію платіжного доручення з відміткою банку). Відповідно до ч. 15 ст. 23 Закону за проведення резервування найменування юридичної особи справляється плата в розмірі двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 34 грн.

При цьому, якщо документи для проведення резервування найменування юридичної особи подаються засновником Юридичної особи або особою, уповноваженою засновником (засновниками) юридичної особи, державному реєстратору додатково пред'являється паспорт та надається документ, що засвідчує її повноваження.

Потрібно також відзначити, що відповідно до ч. 8 ст. 23 Закону державний реєстратор має право залишити без розгляду документи, які подані для проведення резервування найменування юридичної особи, якщо, зокрема: найменування юридичної особи не відповідає вимогам щодо найменування юридичних осіб окремих організаційно-правових форм, які встановлені законом; викладення найменування не відповідає вимогам, встановленим спеціально уповноваженим органом з питань державної реєстрації; документи подані особою, яка не має на це повноважень; документи подані не в повному обсязі тощо.

Тому при підготовці заяви для резервування найменування особливо слід звернути увагу на вимоги щодо написання найменування юридичної особи або її відокремленого підрозділу, які затверджені наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 09.06.2004 р. № 65 (далі — Вимоги). Ними передбачено, що у найменуванні юридичної особи зазначаються її організаційно-правова форма (крім органів державної влади, органів місцевого самоврядування, органів влади Автономної Республіки Крим) та назва. Найменування юридичної особи викладається державною мовою. Назва юридичної особи може складатися з власної назви юридичної особи, а також містити інформацію щодо мети діяльності, виду, способу утворення, залежності юридичної особи та інших відомостей згідно з вимогами до найменування окремих організаційно-правових форм суб'єктів господарювання, установлених Цивільним та Господарським кодексами України та законами України. Згідно з п. 2.1 п. 2 Вимог юридична особа, крім повного найменування (не більше ніж 182 символи), може мати скорочене найменування (не більше ніж 38 символів). У цьому документі також містить вичерпний перелік букв українського алфавіту та розділових знаків і символів, які використовуються при написанні найменування юридичної особи.

Якщо тотожного Вашому найменуванню у Єдиному державному реєстрі немає, державний реєстратор протягом трьох робочих днів з дати надходження вищеперелічених документів вносить до Єдиного державного реєстру запис про резервування найменування юридичної особи і видає (надсилає рекомендованим листом) засновнику юридичної особи або уповноваженій ним особі довідку з Єдиного державного реєстру про резервування найменування юридичної особи, яку необхідно буде здати разом із пакетом документів при державній реєстрації. У разі ж наявності в Єдиному державному реєстрі найменування юридичної особи тотожного тому, яке зазначено в Вашій заяві, державний реєстратор видає повідомлення встановленого зразка про відмову в резервуванні найменування юридичної особи. У такому випадку плата за проведення резервування найменування юридичної особи не повертається.

Сторінку підготувала Катерина ФОМІНА

Юридичний вісник України № 39 ( 29 вересня- 5 жовтня 2007 року)