Ст. 94 Кодексу законів про працю України визначено, що заробітна плата — це винагорода, яку власник виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Розмір заробітної плати залежить від складності, умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.
Одним з найважливіших регуляторів відносин щодо заробітної плати є колективний договір, яким встановлюються такі умови праці:
Для визначення цих умов розробляється низка додатків до колективного договору щодо кожного виду доплат.
Основна заробітна плата на промисловому підприємстві — це гарантований заробіток, який має право отримати працівник за виконання визначених трудових функцій і завдань, якщо він працює згідно з затвердженим графіком. Основна заробітна плата визначається погодинними тарифними ставками, посадовими окладами.
Додаткова оплата праці залежить від результатів роботи самого працівника та результатів діяльності підприємства в цілому. Це винагорода за працю понад установленої норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає:
Перелік, розмір доплат і надбавок та умови їх впровадження на промисловому підприємстві — це виключне право підприємства, яке реалізується в ході переговорів між роботодавцем і профспілковим комітетом і закріплюється в колективному договорі.
Доплати встановлюються:
Надбавки, пов'язані з якістю праці працівника, встановлюються:
Система преміювання повинна враховувати персональні якості працівника, що пов'язані з його професійними навичками, продуктивністю, потенціалом, поведінкою, відданістю підприємству.
Отже, якщо колективним договором передбачено доплати і виплату премії на підприємстві, де ви працюєте, то ви маєте право на їх отримання.
Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 35 /2007