У нинішньому році підвищення пенсій у зв'язку із зростанням заробітної плати, як відомо, вже відбувалося двічі — з 1 березня та з 1 червня. У вересні пенсіонерів чекає черговий перерахунок. Коефіцієнти вересневого підвищення підраховуються для кожного пенсіонера індивідуально.
Згідно з українським законодавством уряд повинен щорічно переглядати деякі види пенсій — відповідно до росту середньої зарплати в країні. Оскільки ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (норми якої також поширюються на пенсії науковців, військовослужбовців і громадян, які постраждали на ЧАЕС) передбачає, що якщо за попередній календарний рік середня зарплата в країні збільшилася, то з 1 березня наступного року пенсії підвищують не менш ніж на 20 % приросту середньої зарплати.
Механізм підвищення пенсії досить складний. Але ми спробуємо йога пояснити на прикладах.
Почнемо з того, що у вересні будуть збільшені пенсії, призначені до 31 грудня 2006 року. Це стосується звичайних страхових пенсій:
Тепер про те, на скільки саме збільшаться пенсії у вересні. Коефіцієнти вересневого підвищення підраховуються для кожного пенсіонера індивідуально, виходячи з двох загальнодержавних коефіцієнтів.
Отже, для пенсій, призначених чи перерахованих у 2005 і 2006 роках, для підвищення у вересні застосовується коефіцієнт 1,2 (чи на 20 %). А для всіх інших пенсій (тобто призначених чи перерахованих до 2005 року) застосовується коефіцієнт підвищення в розмірі 1,2803 (чи на 28,03 %).
Точне визначення розмірів пенсії провадиться в управліннях Пенсійного фонду.
Але не всім пенсіонерам збільшать пенсії на 20 чи 28 %, оскільки при збільшенні пенсій для кожної людини розраховується свій коефіцієнт. Він складає співвідношення між коефіцієнтом, на який за минулий рік виросла пенсія цієї людини, і коефіцієнтом, затвердженим постановою (1,2803 чи 1,2).
Щоб визначити, на скільки за рік збільшилася пенсія людини, розмір її виплат (із усіма підвищеннями і доплатами), що був установлений на 31 грудня 2006 року, поділяється на розмір її виплат за станом на 31 грудня 2005 року й округляється до п'ятої цифри після коми.
Щодо перерахунку пенсій особам, які продовжують працювати, то відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати і відпрацювала не менш як 24 місяці страхового стажу, вона має право на перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітку після її призначення.
Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 35 /2007