Аліменти батькам


Чи має право особа похилого віку отримувати матеріальну допомогу від своїх дітей, адже пенсії не завжди вистачає на життя, не кажучи вже про витрати на лікування?


Діти зобов'язані піклуватися про батьків і надавати їм допомогу, оскільки це їх моральний обов'язок. Більше того, закон покладає на повнолітніх дітей обов'язок утримувати непрацездатних батька чи матір, які потребують матеріальної допомоги (п. 1 ст. 202 Сімейного кодексу України (далі — СК). Разом із цим, якщо мати або батько були позбавлені батьківських прав і ці права не були поновлені, обов'язок утримувати матір, батька у дочки, сина, щодо яких вони були позбавлені батьківських прав, не виникає.

До того ж, діти, крім утримання (сплати аліментів), зобов'язані брати участь у додаткових витратах на батьків, які можуть бути викликані тяжкою хворобою, інвалідністю або немічністю (ст. 203 СК).

Батьки можуть пред'явити позов про стягнення аліментів та (або) додаткових витрат з повнолітніх дітей, що не піклуються про них, і суд має визначити розмір цих виплат. у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) з урахуванням матеріального та сімейного стану сторін (при визначенні розміру аліментів та додаткових витрат суд бере до уваги можливість одержання утримання від інших дітей, до яких не пред'явлено позову про стягнення аліментів, дружини, чоловіка та своїх батьків).

Згідно зі ст. 206 СК у виняткових випадках, якщо батьки є тяжко хворими чи інвалідами, а дитина (згідно зі ст. 6 СК особа, яка не досягла повноліття) має достатній дохід (заробіток), суд може постановити рішення про стягнення з неї одноразово або протягом певного строку коштів на покриття витрат, пов'язаних з лікуванням та доглядом за ними.

Відповідно до ч. 2 ст. 204 Сімейного кодексу підставою для звільнення дітей від обов'язку утримувати своїх непрацездатних батьків, які потребують допомоги, і звільнення від стягнення витрат на догляд за ними є встановлений судом факт ухилення батьків від виконання своїх батьківських обов'язків. У виняткових випадках суд може присудити з дочки, сина аліменти на строк не більш як три роки.

Звертаємо увагу, що згідно зі ст. 165 Кримінального кодексу України злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду аліментів на утримання непрацездатних батьків визнається злочином і карається громадськими роботами на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або виправними роботами на строк до одного року, або обмеженням волі на строк до двох років.

Сторінку підготувала Катерина ФОМІНА

Юридичний вісник України № 41 (13-19 жовтня 2007 року)