Я з чоловіком перебуваю у шлюбі з 1953 року. Під час переїзду з однієї квартири на іншу свідоцтво про укладення нашого шлюбу було загублене. В органах реєстрації актів цивільного стану Відповідний запис про реєстрацію шлюбу не зберігся. У 2007 році купили будинок, але договір купівлі-продажу оформлений лише на чоловіка. Для набуття права спільної власності на вказаний будинок виникла необхідність установлення факту реєстрації шлюбу. Чи можемо ми з чоловіком встановити факт реєстрації нашого шлюбу, -звернувшись до суду?

Відповідно до п.4 ст. 256 Цивільно-процесуального кодексу України суди можуть установлювати факти реєстрації шлюбу, якщо s органах реєстрації актів цивільного стану не зберігся відповідний запис.

Із заявами про встановлення факту реєстрації шлюбу може звернутися подружжя або кожен з них. Якщо заяву подано лише одним із подружжя, другий з них притягається до участі у справі як заінтересована особа.

Отже, вам необхідно подати заявку до районного суду про встановлення факту реєстрації шлюбу.

Я орендую земельну ділянку, договір оренди укладений на 5 років. Але я захворів і не можу нею користуватись. Чи можу я надати цю землю у користування іншій особі?

У даному випадку можна передати орендовану земельну ділянку або ЇЇ частину у володіння та користування третій особі, тобто укласти договір про суборенду земельної ділянки. У ч.1 ст. 8 Закону України «Про оренду землі» №161-XIV від 06.10.1998 р. (далі — Закон) передбачені умови, за яких ви маєте право вчинити відповідний право-чин, а саме:

—  орендована земельна ділянка або її частина може передаватися лише без зміни цільового призначення;

—  якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця (якщо ж протягом одного місяця орендодавець не надішле письмового повідомлення щодо своєї згоди чи заперечення, орендована земельна ділянка або її частина може бути передана в суборенду).

Потрібно також зазначити, що, по-перше, умови договору суборенди земельної ділянки повинні обмежуватися умовами договору оренди земельної ділянки і не суперечити йому. По-друге, строк суборенди не може перевищувати строку, визначеного договором оренди землі. У разі припинення договору оренди чинність договору суборенди земельної ділянки припиняється.

Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист

Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 36 /2007