Рішення податкових органів можна оскаржити в порядку адміністративного судочинства. Ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства (далі — КАС) визначено, що його завданням є захист прав, свобод та інтересів фізичних і юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади та місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, а також інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій (податкові відносини належать до публічно-правових, а ДПІ — до суб'єктів владних повноважень). Вимоги щодо форми та змісту позовної заяви й доданих до неї документів містяться у ст. ст. 105—106 КАС. Так, згідно з вказаними правовими нормами позовна заява має бути подана до адміністративного суду у письмовій формі та повинна містити наступні відомості:
— найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява;
— ім'я чи назву позивача, поштову адресу, а також номер засобу зв'язку та адресу електронної пошти, якщо такі є;
— ім'я або назву відповідача, посаду й місце служби посадової чи службової особи, поштову адресу, а також номер засобу зв'язку та адресу електронної пошти, якщо такі відомі;
— зміст позовних вимог (у даному випадку вимога про скасування рішення податкового органу);
— виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги (на підтвердження цих обставин слід зазначити докази, які відомі позивачеві, які можуть бути використані судом);
— у разі необхідності — клопотання про витребування доказів, виклик свідків тощо;
— перелік документів та інших матеріалів, що додаються (в обов'язковому порядку — копії позовної заяви та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів, і документ про сплату судового збору).
Позовна заява підписується самим позивачем або його представником (наприклад, юрисконсультом чи адвокатом) із зазначенням дати підписання заяви. Якщо позовна заява подається представником позивача, то до неї мають додаватися довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження такого представника на подання позову.
На сьогодні, як зазначено у пп.2 п.3 Прикінцевих та перехідних положень КАС, розмір судового збору при зверненні до адміністративного суду визначається відповідно до пп. «б» п.1 ст. З Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» № 7-93 від 21.01.1993 р. і становить 0,2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (тобто 3 грн. 40 коп.).
Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 38 /2007