Чи мають право медичні і фармацевтичні працівники та пенсіонери з їхнього числа на безплатне користування житлом з опаленням та освітленням?

Безплатно користуються житлом, опаленням і освітленням медичні та фармацевтичні працівники, які живуть і працюють у селах та селищах міського типу, а також пенсіонери, які раніше були медичними та фармацевтичними працівниками і живуть у цих населених пунктах (згідно з п «ї» ст. 77 Основ законодавства України про охорону здоров'я).

Ст. 36 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» установлено, зокрема, що пільги, компенсації і гарантії, на які згідно із законами України мають право деякі категорії працівників бюджетних установ, надаються, якщо ці працівники мають право на податкову соціальну пільгу. Сукупний розмір соціальних гарантій у грошовому еквіваленті разом з місячним грошовим доходом працівників не має перевищувати розмір доходу, що дає право на податкову соціальну пільгу.

Механізм реалізації цієї норми встановлений Порядком надання пільг, компенсацій і гарантій працівникам бюджетних установ, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 426 від 31.03.2003 р. (зі змінами, внесеними постановою № 1430 від 18.10.2006 p.).

Порядком, зокрема, передбачено, що установи, в яких працюють педагогічні, медичні та фармацевтичні працівники і працівники культури, щомісяця визначають право пільговика на податкову соціальну пільгу, розраховують розмір грошового еквівалента належних пільг, розподіляють з відома працівників обчислені суми знижки з оплати спожитих послуг між підприємствами й організаціями, які надають послуги, та надають органам праці та соціального захисту населення, підприємствам та організаціям, які надають послуги, відомості про працівників та розмір грошового еквівалента їхніх пільг у встановленому порядку.

Крім цього, п.7 зазначеного Порядку передбачено, що до складу грошових доходів пільговика включається:

1) нарахована заробітна плата, в тому числі:

за роботу в надурочний час, святкові, неробочі та вихідні дні;

надбавки та доплати всіх видів;

підвищення розміру посадових окладів громадян, які працювали або працюють на територіях радіоактивного забруднення;

премії, встановлені за системами оплати праці в установі незалежно від періодичності та джерел їхньої виплати (включаються пропорційно), крім одноразових за особливі заслуги;

інші грошові виплати, які мають постійний характер та підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства.

Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист

Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 38 /2007