Оплачувані громадські роботи


Чи може безробітний, отримуючи допомогу, працювати на громадських роботах? Чи зберігається за ними право на отримання допомоги по безробіттю?


Згідно з п. 1 Положення про порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.1998 р. № 578, оплачувані громадські роботи — це загальнодоступні види тимчасової трудової діяльності громадян, що не потребують спеціальної кваліфікації і виконуються на договірній основі та повинні мати суспільно корисну спрямованість і сприяти соціальному розвитку регіону.

У ч. 2 ст. 19 Закону "Про зайнятість населення" передбачено, що державна служба зайнятості має право направляти безробітних громадян за їх бажанням на оплачувані громадські роботи.

Згідно зі ст. 23 цього Закону місцеві державні адміністрації, виконавчі органи відповідних рад за участю державної служби зайнятості для забезпечення тимчасової зайнятості населення, передусім осіб, зареєстрованих як безробітні, організовують проведення оплачуваних громадських робіт на підприємствах, в установах і організаціях комунальної власності і за договорами — на інших підприємствах, в установах і організаціях.

З особами, які бажають брати участь у громадських роботах, укладається строковий трудовий договір з правом його продовження за погодженням сторін до вирішення питання про їх працевлаштування на підходящу роботу. Переважним правом укладання договорів користуються громадяни, зареєстровані як безробітні.

Громадянам, зайнятим на оплачуваних громадських роботах, тривалість робочого часу встановлюється відповідно до законодавства про працю України. Оплата праці осіб, зайнятих на оплачуваних громадських роботах, здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджет та підприємств за фактично виконану роботу і за умови якісного виконання норм праці не може бути меншою мінімального розміру заробітної плати, встановленої законодавством. Підприємства можуть встановлювати відповідні доплати до заробітної плати згідно із законодавством. Крім того, до оплачуваного робочого часу безробітного, зайнятого на оплачуваних громадських роботах, додається 2 години на тиждень, призначені для пошуку підходящої роботи та відвідування центру зайнятості. За бажанням громадян може проводитися підсумований облік робочого часу безробітного, використовуватися гнучкі форми організації робочого дня і робочого тижня, а також запроваджуватися скорочений режим роботи з оплатою праці пропорційно відпрацьованому часу.

Слід відзначити, що на осіб, зайнятих на оплачуваних громадських роботах, поширюються соціальні гарантії, включаючи право на пенсійне забезпечення та виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності. А період участі у оплачуваних громадських роботах зараховується до загального трудового та безперервного трудового стажу.

Крім того, відповідно до норм вищезгаданого Закону та Положення за безробітними громадянами, які беруть участь у таких роботах, зберігається виплата допомоги по безробіттю у розмірах і в строки, встановлені законодавством.

Сторінку підготувала Катерина ФОМІНА

Юридичний вісник України № 44 (3-9 листопада 2007 року)