Чи матиму я право на перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням стажу роботи?
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Тобто ним положенням закріплене право пенсіонерів на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку з набуттям застрахованою особою додаткового страхового стажу та у зв'язку з можливим підвищенням заробітної плати (доходу) після призначення пенсії.
Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше ніж через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону (тобто за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року).
Важливо знати, як враховується заробіток застрахованої особи при здійсненні перерахунку пенсії. У разі, коли коефіцієнт заробітку застрахованої особи після призначення пенсії (тобто відношення суми заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески, до середньої заробітної плати за місяць працівників, зайнятих у галузях економіки України) не збільшився, для перерахунку пенсії можна скористатися інформацією про заробіток (.дохід), з якого була обчислена (перерахована раніше) пенсія. У цьому випадку розмір пенсії збільшиться за рахунок лише одного фактора — збільшення страхового стажу, тобто більш високого коефіцієнту страхового стажу.
Згідно з п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1, заява про перерахунок пенсії працюючим громадянам подається працівником до управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації.
Сторінку підготувала Катерина ФОМІНА
Юридичний вісник України № 52 (29 грудня - 4 січня 2007 року)