Згідно з чинним законодавством допомога по безробіттю виплачується з восьмого дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості.
Загальна "ривалість виплати допомоги по безробіттю для застрахованих осіб не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років. Для осіб передпенсійного віку (за два роки до настання права на пенсію) тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 720 календарних днів.
Тривалість виплати допомоги по безробіттю скорочується на строк 90 календарних днів у разі звільнення з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин.
Щодо дострокового виходу на пенсію за 1,5 року до досягнення пенсійного віку в разі скорочення чисельності штатів, то відповідно до п.38 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» з 1 січня 2007 року призупинено чинність пп.«г» п.1 ст. 26 Закону України «Про зайнятість населення». Отже, впродовж 2007 р. працівники, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі у зв'язку із ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, права на достроковий вихід на пенсію за 1,5 року до досягнення пенсійного віку не матимуть.
Ст. 44 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) визначено, що у разі припинення трудового договору за підстав, визначених п.1 ст. 40 КЗпП, працівникові виплачується вихідна допомога в розмірі середньомісячного заробітку.
Відповідно до ст. 49-2 КЗпП про наступне звільнення у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці, в тому числі у зв'язку із ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату, працівників попереджають не пізніше ніж за два місяці письмовим розпорядженням, що оголошується під підпис.
Звільнення працівників за ініціативою адміністрації до закінчення двомісячного строку з дня попередження на зазначених підставах без їхньої згоди не допускається. Водночас, за наявності прохання працівника скоротити термін увільнення, його може бути звільнено до закінчення строку попередження за п.1 ст. 40 КЗпП, що не є підставою для невиплати йому вихідної допомоги, передбаченої ст. 44 КЗпП.
Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 48 /2007