Кого не можна звільнити?


Чи встановлені законодавством обмеження щодо звільнення на підставі п. 5 ч. 1 ст. 40 КЗпП — тобто у разі нез'явлення на роботу протягом більш як чотирьох місяців підряд внаслідок тимчасової непрацездатності?


Так, законодавством встановлені обмеження щодо звільнення окремих категорій працівників на підставі п. 5 ч. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП).

По-перше, якщо працівник є членом первинної профспілкової організації, то звільнити його на цій підставі можна тільки за згодою виборного органу цієї організації (профспілкового представника) (ст. 43 КЗпП).

По-друге, звільнення працівників молодше вісімнадцяти років з ініціативи власника або уповноваженого ним органу (також і у разі нез'явлення на роботу протягом більш як чотирьох місяців підряд внаслідок тимчасової непрацездатності) допускається, крім додержання загального порядку звільнення, тільки за згодою районної (міської) служби у справах дітей (ст. 198 КЗпП).

По-третє, за п. 5 ч. 1 ст. 40 КЗпП не можуть бути звільнені працівники, що втратили працездатність у зв'язку з трудовим каліцтвом або професійним захворюванням. За ними робоче місце має зберігатися до поновлення працездатності чи встановлення інвалідності (п. 5 ч. 1ст. 40 КЗпП).

По-четверте, звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років), одиноких матерів при наявності дитини віком до чотирнадцяти років або ди-тини-інваліда, батьків, які виховують дітей без матері (в тому числі в разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також на опікунів (піклувальників) з ініціативи роботодавця (також і на підставі п. 5 ч. 1 ст. 40 КЗпП) не допускається (статті 184 та 186і КЗпП).

Крім того, при деяких захворюваннях законодавством може бути встановлений більш тривалий, ніж чотири місяці, строк збереження за працівником робочого місця або взагалі заборона звільнення в період лікування. Зокрема, згідно зі ст. 20 Закон України "Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз" на весь період лікування хворого на туберкульоз за ним зберігається місце роботи.

Сторінку підготувала Катерина ФОМІНА

Юридичний вісник України № 3 (19 - 25 січня 2008 року)