УВАГА! ДОКУМЕНТ ВТРАЧАЄ ЧИННІСТЬ.
ДЕРЖАВНИЙ ДЕПАРТАМЕНТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ВИКОНАННЯ ПОКАРАНЬ
Н А К А З
10.10.2005 N 167
Зареєстровано в Міністерстві 
юстиції України 
16 лютого 2006 р. 
за N 138/12012 

Про затвердження Положення про підрозділ спеціального призначення

( Із змінами, внесеними згідно з Висновком Міністерства юстиції N 15/88 (v0015323-07) від 24.12.2007 ) ( Рішення про державну реєстрацію Наказу скасовано на підставі Наказу Міністерства юстиції N 1302/5 (v1302323-07) від 26.12.2007 )
Відповідно до Кримінально-виконавчого кодексу України (1129-15) та Законів України "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" (2713-15) і "Про боротьбу з тероризмом" (638-15) , з метою запобігання і припинення дій, що дезорганізують роботу установ виконання покарань і слідчих ізоляторів, забезпечення безпеки засуджених і осіб, узятих під варту, персоналу і громадян, які перебувають на території установ виконання покарань та слідчих ізоляторів, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про підрозділ спеціального призначення (далі - Положення), що додається.
2. Начальникам територіальних органів управління Державного департаменту України з питань виконання покарань (далі - Департамент) організувати вивчення Положення з відповідними категоріями посадових осіб, підпорядкованих органів і установ виконання покарань та слідчих ізоляторів.
3. Управлінню охорони, нагляду і безпеки Департаменту (Ільтяй М.П.) забезпечити подання цього наказу в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Скасувати наказ Департаменту від 08.09.2003 N 163 "Про утворення підрозділів особливого призначення кримінально-виконавчої системи, затвердження штатів та Положення про ці підрозділи".
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на начальників територіальних органів управління Департаменту та першого заступника Голови Департаменту полковника внутрішньої служби Лагоду А.С.
6. Наказ оголосити персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України.
Голова
ПОГОДЖЕНО:
Перший заступник Голови -
керівник Антитерористичного
центру при СБ України
генерал-лейтенант
В.В.Кощинець
В.Тимошенко

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державного
департаменту України
з питань виконання покарань
10.10.2005  N 167
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 лютого 2006 р.
за N 138/12012

ПОЛОЖЕННЯ

про підрозділ спеціального призначення

( Рішення про державну реєстрацію Положення скасовано на підставі Висновку Міністерства юстиції N 15/88 (v0015323-07) від 24.12.2007 ) ( Виключено з Державного реєстру нормативно-правових актів 14.01.2008 )

1. Загальні положення

1.1. Підрозділ спеціального призначення (далі - підрозділ) є воєнізованим формуванням, який створюється при територіальному органі управління Державного департаменту України з питань виконання покарань (далі - Департамент).
1.2. Підрозділ створюється та ліквідовується наказом Департаменту.
1.3. Підрозділ очолює командир, який призначається на посаду і звільняється з посади наказом начальника територіального органу управління Департаменту, за погодженням з першим заступником Голови Департаменту.
1.4. За наказом Департаменту для забезпечення правопорядку, запобігання та припинення злочинів і дій, що дезорганізують роботу установ виконання покарань і слідчих ізоляторів, підрозділ може бути тимчасово передислокований в інші регіони України.
1.5. Матеріально-технічне забезпечення діяльності підрозділу здійснюється управлінням ресурсного, побутового та комунально-експлуатаційного забезпечення Департаменту.

2. Основні завдання підрозділу

2.1. Запобігання та припинення злочинів терористичної спрямованості на об'єктах кримінально-виконавчої системи.
2.2. Запобігання і припинення дій, що дезорганізують роботу установ виконання покарань і слідчих ізоляторів.

3. Функції підрозділу

3.1. Участь у заходах щодо запобігання та припинення злочинів терористичної спрямованості у рамках антитерористичної операції, зокрема насильницьких діянь, пов'язаних з захопленням заручників, вчиненням підпалів, убивств, тортур, залякування засуджених, персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України та громадян, які знаходяться в установах виконання покарань, слідчих ізоляторах та на прилеглих до них територіях.
3.2. Участь у затриманні озброєних злочинців в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах, відбитті нападів на об'єкти кримінально-виконавчої системи.
3.3. Розшук та затримання засуджених і осіб, узятих під варту, які вчинили втечу, у тому числі при проведенні антитерористичної операції.
3.4. Забезпечення підтримання правопорядку при введенні режиму особливих умов в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах у випадках стихійного лиха, епідемій, аварій важливих для життєзабезпечення систем, масових заворушень, проявів групової непокори засуджених та осіб, узятих під варту, або в разі виникнення реальної загрози збройного нападу на об'єкти кримінально-виконавчої системи, припинення групових протиправних дій засуджених та осіб, узятих під варту та ліквідації їх наслідків.
3.5. Проведення оглядів і обшуків засуджених та осіб, узятих під варту, їх речей, оглядів інших осіб та їх речей, транспортних засобів, які знаходяться на територіях установ кримінально-виконавчої системи, підприємств установ виконання покарань і на прилеглих до них територіях, а також вилучати заборонені речі і документи.
Особистий обшук проводиться особами однієї статі із особою, яка піддається обшуку.
3.6. Забезпечення безпеки засуджених і осіб, узятих під варту, персоналу і громадян, які перебувають на території установ виконання покарань та слідчих ізоляторів.
3.7. Сприяння оперативним підрозділам установ виконання покарань і слідчих ізоляторів у проведенні оперативно-розшукових заходів.
3.8. Взаємодія із спеціальними підрозділами інших правоохоронних органів у сфері боротьби з тероризмом.
3.9. Беруть участь у забезпеченні правопорядку, додержання вимог режиму, правил внутрішнього розпорядку в установах виконання покарань, слідчих ізоляторах і на прилеглих до них територіях, вимагають від засуджених і осіб, узятих під варту, інших осіб, які знаходяться на територіях установ кримінально-виконавчої системи і на прилеглих до них територіях, виконання ними обов'язків, установлених законом та нормативно-правовими актами Департаменту.

4. Організація діяльності підрозділу

4.1. Підрозділ комплектується особами рядового і начальницького складу (далі - особовий склад) відповідно до Закону України "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" (2713-15) на договірній, конкурсній основах громадянами України, які мають необхідну фізичну підготовку, психологічну стійкість і здатні діяти в екстремальних умовах та ефективно виконувати відповідні завдання, покладені на підрозділ.
Для осіб, зарахованих до підрозділу, може бути встановлений строк випробування до шести місяців.
4.2. Підрозділ розміщується у спеціально відокремлених приміщеннях (будівлях), які обладнані для несення чергування, занять із службової підготовки, збереження авто- та бронетехніки, зброї, спеціальних засобів та іншого майна.
4.3. Діяльність підрозділу здійснюється на основі квартального плану роботи, який затверджується начальником територіального органу управління Департаменту.
4.4. Особовий склад підрозділу виконує службові обов'язки в повсякденній формі одягу або в спеціальному обмундируванні із знаками розрізнення та символікою.
4.5. Спеціальні заходи проводяться підрозділом на підставі затвердженого начальником територіального органу управління Департаменту плану-завдання або припису, виданого командиру підрозділу.
Про проведення спеціальних заходів командир підрозділу письмово доповідає начальнику територіального органу управління Департаменту та до Департаменту.
4.6. Особовий склад підрозділу під час виконання покладених на нього завдань має право в порядку і випадках, передбачених Кримінально-виконавчим кодексом України (1129-15) , Законом України "Про міліцію" (565-12) та іншими законами України, застосовувати заходи фізичного впливу, а також зберігати, носити спеціальні засоби і зброю, використовувати і застосовувати їх самостійно або в складі підрозділу.
4.7. При проведенні спеціальних та інших заходів для їх фіксування при потребі використовується кіно-, фото-, відео- та інші засоби.
4.8. Дії особового складу підрозділу під час проведення спеціальних заходів повинні ґрунтуватися на неухильному виконанні законів України, додержання норм професійної етики, гуманного ставлення до громадян, засуджених і осіб, узятих під варту.
4.9. При необхідності виконання спеціальних завдань для особового складу підрозділу може встановлюватися цілодобовий режим роботи. У цьому разі видається відповідний наказ начальника територіального органу управління Департаменту. Тривалість робочого часу та відпочинку особового складу підрозділу встановлюється у відповідності до законодавства.
4.10. Діловодство в підрозділі ведеться відповідальним працівником через канцелярію (секретаріат) територіального органу управління Департаменту.

5. Обов'язки та права командира підрозділу

5.1. Командир підрозділу безпосередньо підпорядковується начальнику територіального органу управління Департаменту і є прямим начальником особового складу підрозділу. Він визначає і затверджує функціональні обов'язки підпорядкованого особового складу.
Командир підрозділу відповідає за:
забезпечення діяльності підрозділу, його постійної готовності до виконання покладених на нього завдань;
професійну підготовку особового складу, дотримання ним дисципліни, його морально-психологічний стан;
зберігання та стан озброєння, боєприпасів, спеціальної техніки та інших засобів, авто- і бронетехніки, а також використання сил і засобів за призначенням;
комплектування підрозділу та проведення виховної роботи з особовим складом.
5.2. Командир підрозділу зобов'язаний:
5.2.1. Забезпечувати постійну готовність сил і засобів підрозділу до виконання поставлених завдань.
5.2.2. При проведенні спеціальних операцій та заходів особисто керувати діями підлеглих.
5.2.3. Забезпечувати дотримання законності і дисципліни особовим складом підрозділу, правомірність застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів і зброї.
5.2.4. Під час перебування в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах вивчати стан оперативної обстановки, правопорядку та надавати їм оцінку.
5.2.5. Здійснювати взаємодію з правоохоронними органами, їх спеціальними підрозділами щодо участі в антитерористичних операціях, навчаннях, заняттях та тренуваннях на території установ виконання покарань і слідчих ізоляторів.
5.2.6. Уживати заходів щодо забезпечення особового складу підрозділу озброєнням, спеціальними засобами відповідно до норм належності.
5.2.7. Здійснювати якісний добір, розстановку, навчання особового складу підрозділу, його атестування в установленому порядку, знати ділові та моральні якості підлеглих, організовувати службову та фізичну підготовку особового складу підрозділу, уживати заходів до підвищення його професійного рівня, зміцнення законності та дисципліни, забезпечувати постійну готовність до дій при введенні режиму особливих умов.
5.2.8. Удосконалювати професійну підготовку особового складу підрозділу, брати безпосередню участь у проведенні занять, контролювати дотримання заходів безпеки при поводженні зі зброєю, вибуховими речовинами, спеціальними засобами, а також при виконанні тренувань, спарингів, спеціальних занять та стрільб.
5.2.9. Організовувати проведення та особисто брати участь в інструктажах нарядів і здійснювати постійний контроль за несенням служби особовим складом підрозділу. Стежити за зовнішнім виглядом і стройовою виправкою особового складу, додержанням підлеглими правил носіння форменого одягу.
5.2.10. Контролювати та аналізувати результати участі підрозділу в забезпеченні належного правопорядку в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах, уносити керівництву Департаменту та його територіальних органів управління пропозиції щодо застосування сил і засобів підрозділу.
5.2.11. Щотижня на оперативних нарадах надавати об'єктивну оцінку службовій діяльності особового складу підрозділу та щомісяця проводити підбиття підсумків роботи підрозділу.
5.2.12. Аналізувати стан додержання законності та дисципліни серед особового складу підрозділу.
5.3. Командир підрозділу має право:
5.3.1. Застосовувати заходи заохочення та накладати дисциплінарні стягнення в межах наданих йому повноважень.
5.3.2. Під час проведення антитерористичної операції входити до складу штурмової групи, визначати порядок її побудови та озброєння, брати участь у проведенні операції.
5.3.3. Визначати, у залежності від характеру завдань, які виконує підрозділ, форму одягу, екіпіровку та озброєння особового складу відповідно до норм належності.
5.3.4. Організовувати та здійснювати перевірку несення служби, а також проводити учбові збори особового складу підрозділу.
5.3.5. Ознайомлюватися в територіальних органах управління Департаменту з інформаційно-аналітичними матеріалами, журналами обліку подій та іншими відомостями, які характеризують оперативну обстановку в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах.
5.3.6. Одержувати в установленому порядку від територіальних органів управління Департаменту документи і матеріали, необхідні для виконання завдань щодо запобігання вчиненню злочинів терористичної спрямованості в органах і установах виконання покарань та слідчих ізоляторах.
5.3.7. Надавати пропозиції керівництву установ виконання покарань і слідчих ізоляторів щодо поліпшення у них стану оперативної обстановки та підготовки груп швидкого реагування.
5.3.8. За дорученням керівництва територіального органу управління Департаменту, при якому утворено підрозділ, здійснювати перевірку організації та проведення обшукової роботи в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах шляхом проведення контрольних обшуків.
5.3.9. Залучати (за погодженням з начальником територіального органу управління Департаменту) спеціалістів органу, установ виконання покарань і слідчих ізоляторів за місцем дислокації підрозділу для проведення професійної підготовки особового складу та вирішення питань матеріально-технічного забезпечення підрозділу.
Заступник начальника
управління охорони,
нагляду і безпеки Департаменту
підполковник внутрішньої служби
В.В.Близнюк