МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Л И С Т
У Департаменті з питань державного регулювання заробітної плати та умов праці розглянуто <...> лист і повідомляється.
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про відпустки" (
504/96-ВР)
та ст. 179 КЗпП (
322-08)
відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку може бути використана повністю або частинами також батьком дитини, бабою, дідом чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною, або особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину.
Згідно з частиною четвертою ст. 20 Закону України "Про відпустки" (
504/96-ВР)
підставою для надання такої відпустки зазначеним вище особам є довідка з місця роботи (служби, навчання) матері дитини про те, що вона вийшла на роботу до закінчення строку відпустки по догляду за дитиною і виплата їй допомоги по догляду за дитиною припинена (із зазначенням дати). Це узгоджується з статтею 14 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (
2811-12)
.
Отже, лише за умови надання довідки з місця роботи матері дитини згідно з встановленими законодавством вимогами, статтею 2 Закону України "Про відпустки" (
504/96-ВР)
гарантовано право батька дитини, бабусі чи інших родичів, які фактично доглядають за дитиною, на отримання відпустки визначеної тривалості із збереженням на її період місця роботи (посади), заробітної плати (допомоги).
Частиною восьмою статті 179 КЗпП (
322-08)
та частиною четвертою статті 18 Закону України "Про відпустки" (
504/96-ВР)
визначено, що за бажанням жінки або осіб, які фактично здійснюють догляд за дитиною, у період перебування їх у відпустці для догляду за дитиною вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома. При цьому за ними зберігається право на одержання допомоги в період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до зазначеного у випадку, коли жінка, перебуваючи у відпустці по догляду за дитиною, приступає до виконання своїх посадових обов'язків на умовах неповного робочого часу, зазначена відпустка не переривається і виплата допомоги по догляду за дитиною не припиняється. Тому, за таких умов, інші родичі не мають права на оформлення відпустки по догляду за дитиною.
Якщо мати дитини під час відпустки по догляду за дитиною перебуває на лікуванні у медичному закладі, інші родичі не мають права на оформлення зазначеної відпустки, оскільки у такій відпустці перебуває мати дитини.
У випадку коли мати дітей перебуває у відпустці для догляду за однією дитиною до досягнення нею трирічного віку, для надання такої відпустки батькові для догляду за дитиною у цей же період підстав немає (немає довідки з місця роботи матері про те, що вона вийшла на роботу і не отримує допомогу по догляду за дитиною).
Чинним законодавством не передбачено використання відпустки для догляду за дітьми віком до трьох років, народжених однією матір'ю, одночасно двома чи більше застрахованими особами.
Заступник директора Департаменту
з питань державного регулювання
заробітної плати та умов праці
|
В.Мостовий
|