П.1 ст. 40 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) передбачено можливість розірвання трудового договору за ініціативою роботодавця в разі змін в організації виробництва і праці. Під змінами в організації виробництва і праці, зокрема, мають на увазі скорочення чисельності чи штату працівників.
Відповідно до ст. 49-2 КЗпП про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці. Під час вивільнення працівників у випадках змін в організації виробництва і праці враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством, зокрема ст. 42 КЗпП. Одночасно з попередженням про звільнення у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому самому підприємстві, у тих самих установі, організації. Тобто до звільнення працівника роботодавець зобов'язаний запропонувати йому всі вакантні посади чи роботи, що відповідають його кваліфікації або не потребують кваліфікації.
У разі звільнення кількох працівників однакової кваліфікації роботодавцеві надано пріоритет вибору конкретного працівника, котрому буде запропоновано вакантну посаду.
За відсутності роботи за відповідною професією чи спеціальністю, а також у разі відмови працівника від переведення на іншу роботу на тому самому підприємстві, у тих самих установі, організації працівник, на свій розсуд, звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно. Водночас власник або уповноважений ним орган повідомляє державну службу зайнятості про наступне вивільнення працівника із зазначенням його професії, спеціальності, кваліфікації та розміру оплати праці. Оскільки відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку. Про вивільнення працівників пенсійного віку роботодавець службу зайнятості не повідомляє.
Згідно зі ст. 43 КЗпП розірвання трудового договору на підставах, передбачених п.1 ст. 40 КЗпП, може бути проведено лише за попередньою згодою профспілкового органу. Власник або уповноважений ним орган має право розірвати трудовий договір не пізніше ніж через місяць з дня одержання згоди профспілкового органу.
Власник або уповноважений ним орган зобов'язаний у день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку (ст. 47 КЗпП) і провести з ним остаточний розрахунок (ст. 116 КЗпП).
Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 5/2008