Використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розмір земельного податку не залежить від результатів господарської діяльності власників землі та землекористувачів.
Платником земельного податку за землю є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) та землекористувач. Громадяни; які мають у користуванні або у власності земельні ділянки, земельні частки (паї), є платниками земельного податку.
Право власності на землю та право постійного користування земельною ділянкою виникають після одержання її власником або користувачем документа (державного акта на право власності на землю, державного акта на право постійного користування землею), що посвідчує це право, та його державної реєстрації.
Відповідно до Закону України «Про плату за землю» від сплати земельного податку звільняються в межах граничних норм, встановлених Земельним кодексом України:
інваліди І та II груп;
громадяни, які виховують трьох і більше дітей;
громадяни, члени сімей яких проходять строкову військову службу;
пенсіонери;
особи, які користуються пільгами відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
громадяни, яким у встановленому порядку видано посвідчення про те, ідо вони постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Пільги по земельному податку надаються безпосередньо власнику землі, землекористувачу на підставі документа про право на пільгу (посвідчення, довідка).
Ст. 121 Земельного кодексу України передбачено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам, а саме:
для ведення особистого селянського господарства не більше 2,0 га;
для ведення садівництва — не більше 0,12 га;
для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах — не більше 0,25 га, в селищах — не більше 0,15 га, в містах — не більше 0,10 га;
для індивідуального дачного будівництва — не більше 0,10 га;
для будівництва індивідуальних гаражів — не більше 0,01 га.
Норми земельних часток (паїв) Земельним кодексом України не встановлені.
Згідно з п.20 ст. 12 Закону України «Про плату за землю» на період дії Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок» власники земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику фіксованого сільськогосподарського податку звільняються від сплати земельного податку за такі земельні ділянки, земельні частки (паї).
Тому пенсіонер — власник земельної частки (паю), за умови передачі цієї частки (паю) в оренду платнику фіксованого сільськогосподарського податку, звільнятиметься від сплати земельного податку. У разі надання земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду іншим особам (не платникам фіксованого сільськогосподарського податку) земельний податок сплачується ними на загальних підставах.
Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 9/2008