Чи необхідно сплачувати земельний податок?


Юридична особа придбала у власність квартиру у багатоквартирному жилому будинку для використання її як офісу агенства нерухомості. Чи повинне агентство у цьому випадку сплачувати земельний податок до бюджету?


Відповідно до ст. 5 Закону України "Про плату за землю" (далі — Закон) об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, а платниками — власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, у тому числі й орендарі, тобто безпосередньо ті суб'єкти господарювання, яким земельні ділянки передані у власність або надані в користування, в тому числі на умовах оренди. Як встановлено у ст. 116 Земельного кодексу України (далі — ЗК), громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договорами оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Відповідно до ст. 120 ЗК при переході права власності на будівлю або споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування — на підставі договору оренди. Відповідно до ст. 126 цього Кодексу право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами, а право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону. При цьому у ст. 42 ЗК встановлено, що земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної

або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками. При цьому варто звернути увагу на те, що мова йде про управління цілим будинком, а не окремо взятою квартирою.

Житловим кодексом України визначено, що жилі будинки і жилі приміщення призначаються для постійного проживання громадян, а також для використання в установленому порядку як службових жилих приміщень і гуртожитків. Надання приміщень у жилих будинках для потреб промислового характеру забороняється. Переведення придатних для проживання жилих будинків і жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду в нежилі, як правило, не допускається. Враховуючи викладене, юридична особа, яка придбала квартиру в багатоквартирному жилому будинку, не є платником земельного податку до бюджету. У цьому разі платниками земельного податку до бюджету є підприємства, установи та організації, яким надано в постійне користування земельні ділянки, на яких розташовано багатоквартирні жилі будинки, або об'єднання власників таких будинків.