Розстрочення податкових зобов'язань


Нещодавно мені подарували будинок у сільській місцевості. Відповідно до чинного законодавства дохід у вигляді вартості такого подарунка підлягає обкладанню податком з доходів фізичних осіб. Але цей подарунок є досить задорогим і я не зможу одразу сплатити податок. Чи є можливість розстрочити податкове зобов'язання і якщо так, коли я можу звернутися за розстроченням податкового зобов'язання: відразу після набуття права власності на такий об'єкт чи після визначення результатів річного податкового періоду?


Статтею 14 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі — Закон) визначено порядок надання розстрочення податкових зобов'язань платникам податків.

Зокрема, розстроченням податкових зобов'язань є надання платнику податків бюджетного кредиту на основну суму його податкових зобов'язань без урахування сум пені під проценти, розмір яких дорівнює розміру

пені, визначеної згідно з п. 16.4 ст. 16 Закону. Розстрочення податкових зобов'язань надається на умовах податкового кредиту, за якими основна сума кредиту та нараховані на неї проценти погашаються рівними частками, починаючи з податкового періоду, наступного за періодом надання такого кредиту.

Підставою для розстрочення податкових зобов'язань платника податків є надання ним достатніх доказів щодо існування загрози виникнення податкового боргу, а

також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення податкових зобов'язань та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму розстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.

Відповідно до ст. 4 Закону платники податків, до яких належать також і фізичні особи, мають самостійно обчислити суму податкового зобов'язання, яку зазначають у податковій декларації.

Тому в зазначеному випадку фізична особа може звернутися до органу державної податкової служби для отримання розстрочення податкових зобов'язань після того, як вказані податкові зобов'язання будуть визначені таким платником податків у податковій декларації, яка подається до відповідного податкового органу.

Сторінку підготувала Ірина ДИБА

Юридичний вісник України №13 (29 березня - 4 квітня 2008 року)