Ст. 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими для виконання на відповідній території.
Згідно зі ст. 142 Конституції України, зокрема, до матеріальної бази органів місцевого самоврядування належить земля. Управління землею здійснюють органи місцевого самоврядування в межах, визначених законом, шляхом прийняття цими органами повноважних рішень.
У ст. 116 Земельного кодексу України (далі — ЗК) зазначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками за рахунок земель державної або комунальної власності за рішенням органів місцевого самоврядування і державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розміщені об'єкти, що підлягають приватизації, в межах, встановлених ЗК.
Порушені права землекористувачів підлягають захисту в порядку, передбаченому ст. 152 ЗК з урахуванням обов'язкового дотримання норм чинного законодавства.
Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 ЗК питання врегулювання земельних правовідносин віднесено до виключної компетенції місцевої ради, що підлягає розгляду на її пленарному засіданні.
Таким чином, законодавець чітко передбачив, що способом волевиявлення місцевої ради, яка здійснює право власності від імені відповідної громади в питаннях регулювання земельних правовідносин, є прийняття рішення на сесії відповідної ради.
Норми ЗК наділили органи місцевого самоврядування основними і делегованими повноваженнями. Так, у пп. 2 п. б) ч.1 ст. 33 ЗК встановлено, що до делегованих повноважень у сфері регулювання земельних відносин і охорони навколишнього середовища належать: реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів оренди землі; видача документів, що свідчать про право власності і право користування землею. А у пп. 8 цієї ж правової норми передбачено, що до делегованих повноважень також належить підготовка висновків щодо надання або вилучення у встановленому законом порядку земельних ділянок.
Видача документів, які засвідчують право власності і право користування землею, здійснюється на підставі відповідних рішень органів місцевого самоврядування і договору, який зобов'язані укласти їхні структури (комунальні організації і комунальні підприємства) з особою, якій виділена земельна ділянка.
Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 15/2008