Мій чоловік був учасником ТОВ «Фінанс» і володів корпоративними правами в розмірі 50 % статутного фонду. Він помер, заповіту не залишив. Чи маю я з двома повнолітніми дочками як спадкоємці за законом право на спадкування корпоративних прав і у яких частках?

Відповідно до ст. 167 Господарського кодексу України корпоративні права — це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, до яких належать правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідентів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Згідно із ст. 1216 Цивільного кодексу України у разі спадкування до спадкоємця переходять майже всі права та обов'язки фізичної особи, яка померла (спадкодавця).

Ст. 1219 Цивільного кодексу України передбачено й право на участь у товариствах та право членства в об'єднаннях громадян, якщо інше не закріплено законом або їх установчими документами.

Частки у спадщині вас як дружини і ваших дочок становитимуть: належна вам як дружині половина спільного майна, у тому числі корпоративні права; ділити між спадкоємцями потрібно лише другу половину. Тож 25 %/3 = 8,3 %. Отже, частку спадкоємців у статутному капіталі ТОВ «Фінанс» необхідно розділити так:

1)  дружина - 33,3 % (25 % + 8,3 %);

2)  дочки — по 8,3 %.

Зі спадкоємцями учасника, які не вступили до товариства, розраховуються відповідно до ст. 148 Цивільного кодексу України. Це означає, що спадкоємець може претендувати на частину майна, пропорційну частці у статутному капіталі товариства, яка належала спадкодавцю.

Я дитина війни. Чи маю я право на пільги при оплаті за користування телефоном?

Пільг із плати за користування телефоном для цієї категорії абонентів чинним законодавством України не передбачено.

Ст. 5 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» цій категорії пільговиків надається право на 25 % знижки при платі за користування комунальними послугами (газом, електроенергією тощо) у межах середніх норм споживання. Пільг щодо плати за користування телефоном дітям війни не передбачено, оскільки відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» телекомунікаційні послуги не відносяться до комунальних послуг.

Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист

Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 16/2008