Корпоративна форма - не додаткове благо


Якщо працедавець надає найманим працівникам встановлений ним спеціальний одяг (корпоративну форму одягу), то чи слід вважати вартість такої форми додатковим благом працівників?


Згідно з пп. 4.3.14 п. 4.3 ст. 4 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" (далі — Закон) до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку не включається і не підлягає відображенню в його річній податковій декларації, зокрема, вартість робочого одягу, взуття, засобів індивідуального захисту, які надаються працедавцем платнику податку відповідно до Закону України "Про охорону праці", та обмундирування, отриманих у тимчасове користування платником податку, який перебуває у відносинах трудового найму з працедавцем, що надає таке майно.

Якщо платник податку, який припиняє трудові відносини з працедавцем, не повертає йому такі робочий одяг, взуття, обмундирування, засоби індивідуального захисту, граничний строк використання яких не настав, то під час остаточного розрахунку вартість такого майна включається до складу місячного оподатковуваного доходу.

Відповідно до пп. "а" пп. 4.2.9 п. 4.2 ст. 4 Закону до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку від його працедавця як додаткове благо (за винятками, передбаченими п. 4.3 цієї статті), а саме у вигляді вартості використання житла, інших об'єктів матеріального або нематеріального майна, наданих платнику податку у безоплатне користування, за винятком, коли таке надання зумовлене виконанням платником податку трудової функції чи передбачене нормами трудового договору (контракту) або відповідно до закону, у встановлених ними межах, а також за винятком користування автомобільним транспортом, наданим платнику податку його працедавцем-резидентом, який є платником податку на прибуток підприємств.

Отже, вартість спеціального одягу, передбаченого працедавцем для носіння під час виконання трудових обов'язків усіма чи деякими працівниками, не є їх додатковим благом і не підлягає обкладанню податком з доходів фізичних осіб.

Сторінку підготувала Ірина ДИБА

Юридичний вісник України №15 (12-18 квітня 2008 року)