КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 15 січня 1996 р. N 77
Київ
( Позначку "Не для друку" знято Розпорядженням КМ N 490-р (490-2008-р) від 19.03.2008 )

Про заходи щодо посилення охорони державного кордону

Кабінет Міністрів України відзначає, що обстановка на державному кордоні зберігає тенденцію до ускладнення. Напруженість обумовлюють насамперед прояви сепаратизму, тероризму та екстремізму в прикордонних регіонах суміжних країн, пред'явлення територіальних претензій до України. Негативний вплив на ситуацію справляє активізація на кордоні організованої злочинності, контрабанди, нелегальної міграції. Усе це завдає істотної шкоди національній безпеці і міжнародному авторитету країни.
Водночас правове регулювання діяльності Прикордонних військ залишається недосконалим, а їх матеріально-технічне забезпечення незадовільним. Окремі міністерства і відомства, обласні державні адміністрації не виконують вимог законодавства з прикордонних питань та постанов Кабінету Міністрів України щодо реалізації Комплексної програми розбудови, державного кордону, затвердженої Указом Президента України від 16 грудня 1993 р. N 596 (596/93) . Недостатньо координуються дії правоохоронних органів на державному кордоні, вони не завжди відповідають існуючим вимогам. Зазначені недоліки зменшують можливості надійної охорони державного кордону.
З метою посилення захисту державного кордону Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити схвалений Координаційним комітетом по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю при Президентові України та Координаційною радою з питань розбудови державного кордону при Кабінеті Міністрів України план спільних дій Прикордонних військ, правоохоронних та інших державних органів у посиленні охорони державного кордону (додається).
2. Державному комітетові у справах охорони державного кордону за участю Міністерства закордонних справ, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства праці, Державного митного комітету, Служби безпеки подати у I кварталі 1996 р. до Кабінету Міністрів України проекти законів й інших нормативних актів щодо реалізації прикордонної політики.
3. Міністерству закордонних справ і Державному комітетові у справах охорони державного кордону:
завершити роботу з делімітації державного кордону України з Республікою Білорусь та підготувати до підписання з цією країною проект Договору про державний кордон;
продовжити переговорний процес з Російською Федерацією щодо правового оформлення державного кордону, визначення у правовому відношенні статусу Азовського моря та Керченської протоки, розмежування континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони в Чорному морі.
4. Державному комітетові у справах охорони державного кордону:
забезпечити надійну охорону кордону та його захист, запровадивши різні форми службово-бойової діяльності Прикордонних військ;
для посилення боротьби з контрабандою, нелегальною міграцією та іншими проявами організованої злочинності на кордоні та в прикордонних районах, спланувати і провести у 1996 році за участю Міністерства внутрішніх справ і Служби безпеки спільні прикордонні операції;
подати у двотижневий термін Кабінетові Міністрів України проект постанови Уряду про створення української делегації для проведення в односторонньому порядку перевірки проходження лінії українсько-румунського державного кордону;
підготувати та провести протягом першого півріччя 1996 р. робочі зустрічі з керівництвом прикордонних військ суміжних держав, на яких з урахуванням набутого досвіду взаємодії розробити та вжити додаткових скоординованих заходів до перекриття каналів контрабанди та нелегальної міграції.
5. Державному комітетові у справах охорони державного кордону за участю Міністерства внутрішніх справ і Служби безпеки на спільних нарадах з представниками Уряду Автономної Республіки Крим і державних адміністрацій прикордонних областей розглянути питання про результати співпраці в інтересах охорони державного кордону, зміцнення правопорядку та узгодити дії щодо виявлення і припинення діяльності злочинних угруповань, які мають транснаціональний характер.
Міністерствам і відомствам, які здійснюють контроль на державному кордоні, у планах роботи на 1996 рік передбачити комплекс організаційних та інших заходів профілактики правопорушень прикордонного і митного законодавства з боку працівників підприємств, установ та організацій, що входять до їхньої сфери управління.
6. Державному комітетові у справах охорони державного кордону і Міністерству освіти внести до 1 лютого 1996 р. Кабінетові Міністрів України погоджені з Службою безпеки, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством оборони пропозиції щодо перспективи забезпечення Прикордонних військ фахівцями з юридичною, спеціальною (оперативною), військовою, а також філологічною, технічною освітою, підготовленими як на базі Академії Прикордонних військ імені Б. Хмельницького, так і на базі вищих навчальних закладів Міністерства оборони, Служби безпеки, Міністерства внутрішніх справ та Міністерства освіти.
7. Державному комітетові у справах охорони державного кордону за участю Міністерства юстиції, Міністерства фінансів і Міністерства соціального захисту населення підготувати до 1 березня 1996 р. узгоджені пропозиції із обґрунтуванням стосовно забезпечення правового і соціального захисту військовослужбовців Прикордонних військ як військ постійної бойової готовності згідно із нормами, встановленими для відповідних підрозділів Міністерства оборони, Служби безпеки та Міністерства внутрішніх справ.
8. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на Віце-прем'єр-міністра України Дурдинця В.В.
Прем'єр-міністр України
Міністр
Кабінету Міністрів України
Є.МАРЧУК
В.ПУСТОВОЙТЕНКО
Інд. 39

ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
під 15 січня 1996 р. N 77

ПЛАН

спільних дій Прикордонних військ, правоохоронних та інших державних органів у посиленні охорони державного кордону

1. В установленому порядку порушити клопотання перед Верховною Радою України про прискорення розгляду законопроектів про внесення доповнень до законодавства з прикордонних і митних питань та подати до Кабінету Міністрів України опрацьовані проекти законодавчих та інших нормативних актів, необхідність прийняття яких визначено Програмою діяльності Кабінету Міністрів України.
                                 Держкомкордон, Держмитком. 
                                 Перше півріччя 1996 року. 
2. Визначити основні напрями візової політики, прискорити проведення переговорів та укладення двосторонніх угод про умови взаємних поїздок громадян різних країн у приватних справах, на навчання, лікування та відпочинок.
                                 МЗС, МВС, Держкомкордон за 
                                 участю СБУ. 
                                 I квартал 1996 року. 
3. Забезпечити проведення переговорів та укладення міжурядових угод з питань взаємодії правоохоронних органів у боротьбі з організованою злочинністю та депортації громадян, які вчинили правопорушення у країні перебування, а також приймання і передачі осіб, які перетнули державний кордон України з порушенням законодавства.
                                 МВС, Мінюст, МЗС за участю 
                                 СБУ, Держкомкордону. 
                                 I квартал 1996 року. 
4. Звернутися дипломатичними каналами до представництв західноєвропейських держав з пропозиціями сприяти фінансовій та матеріально-технічній допомозі Україні у боротьбі з нелегальною міграцією, контрабандою зброї, радіоактивних та наркотичних речовин.
                                 МЗС. 
                                 Січень 1996 року. 
5. Започаткувати проведення переговорів з Республікою Білорусь і Республікою Молдова щодо внесення змін та доповнень до міжурядових угод про пункти пропуску через спільний кордон.
                                 МЗС, Держкомкордон, Мінтранс, 
                                 Держмитком. 
                                 I квартал 1996 року. 
6. Створити при Координаційній раді з питань розбудови державного кордону постійно діючу робочу групу для координації практичних заходів Прикордонних військ та правоохоронних органів з посилення охорони державного кордону та забезпечення додержання його режиму.
                                 Держкомкордон, Держмитком. 
                                 I квартал 1996 року. 
7. На спільних нарадах керівного складу Прикордонних військ і правоохоронних органів визначити порядок дій, спрямованих на викриття та припинення діяльності пунктів виготовлення підроблених документів, стійких злочинних угруповань, особливо рекетирсько-мафіозних, озброєних, з міжрегіональними та міжнародними зв'язками.
Проаналізувати дієвість спільних оперативно-слідчих груп у боротьбі з організованою злочинністю на кордоні, внести потрібні корективи.
                                 Держкомкордон, МВС, 
                                 Держмиткомом за участю СБУ. 
                                 I квартал 1996 року. 
8. Відповідно до визначених основних напрямів злочинної діяльності на кордоні та в прикордонні переглянути розподіл наявних сил і засобів, уточнити форми та види службово-бойової діяльності військ і правоохоронних органів.
                                 Держкомкордон, МВС, 
                                 Держмитком за участю СБУ, 
                                 Генеральної прокуратури. 
                                 1996 рік. 
9. Створити підрозділи особистої безпеки для здійснення заходів, спрямованих на захист життя, здоров'я, житла та майна військовослужбовців Прикордонних військ і членів їхніх сімей. Розробити та затвердити положення про правовий статус цих підрозділів.
                                 Держкомкордон. 
                                 Січень 1996 року. 
10. Визначити механізм цілеспрямованого використання передбачених Законом України від 13 липня 1995 р. "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про державний бюджет України на 1995 рік" (301/95-ВР) 20 відсотків коштів, одержаних від реалізації затриманої на державному кордоні контрабанди, безпосередньо на виконання Комплексної програми розбудови державного кордону (596/93) .
                                 Держмитком, Держкомкордон за 
                                 погодженням з Мінфіном. 
                                 Січень 1996 року.