У Х В А Л А
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
про припинення розгляду справи за конституційним поданням Президента України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Постанови Кабінету Міністрів України "Про управління державними корпоративними правами закритого акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта"
м. Київ
10 січня 2008 року
N 1-у/2008
|
Справа N 2-2/2008
|
Конституційний Суд України у складі суддів:
Стрижака Андрія Андрійовича - головуючого,
Бринцева Василя Дмитровича - доповідача,
Головіна Анатолія Сергійовича,
Джуня В'ячеслава Васильовича,
Дідківського Анатолія Олександровича,
Домбровського Івана Петровича,
Кампа Володимира Михайловича,
Колоса Михайла Івановича,
Лилака Дмитра Дмитровича,
Маркуш Марії Андріївни,
Стецюка Петра Богдановича,
Ткачука Павла Миколайовича,
Шишкіна Віктора Івановича,
розглянув на засіданні питання про припинення розгляду справи за конституційним поданням Президента України (
n0020100-07)
щодо відповідності Конституції України (
254к/96-ВР)
(конституційності) Постанови Кабінету Міністрів України "Про управління державними корпоративними правами закритого акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" від 8 серпня 2007 року N 1037 (
1037-2007-п)
(Офіційний вісник України, 2007 р., N 60, ст. 2389).
Заслухавши суддю-доповідача Бринцева В.Д. та дослідивши матеріали справи, Конституційний Суд України
у с т а н о в и в:
1. Суб'єкт права на конституційне подання - Президент України - звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням визнати неконституційною Постанову Кабінету Міністрів України "Про управління державними корпоративними правами закритого акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" від 8 серпня 2007 року N 1037 (
1037-2007-п)
(далі - Постанова).
Відповідно до пункту 15 частини першої статті 106 Конституції України (
254к/96-ВР)
Президент України Указом від 4 вересня 2007 року N 819 (
819/2007)
зупинив дію Постанови (
1037-2007-п)
.
Необхідність звернення глава держави обґрунтовує тим, що Постанова (
1037-2007-п)
не відповідає Конституції України (
254к/96-ВР)
, за якою забезпечення економічної безпеки держави є її найважливішою функцією (частина перша статті 17 (
254к/96-ВР)
) , нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України (
254к/96-ВР)
і повинні відповідати їй (частина друга статті 8 (
254к/96-ВР)
) , Кабінет Міністрів України зобов'язаний керуватися у своїй діяльності Конституцією (
254к/96-ВР)
та законами України, діяти на підставі та у спосіб, що ними передбачені (частина друга статті 6, частина друга статті 19, частина третя статті 113 (
254к/96-ВР)
) .
На думку суб'єкта права на конституційне подання, Постановою (
1037-2007-п)
всупереч Закону України "Про основи національної безпеки України" (
964-15)
, за яким стале функціонування і розвиток паливно-енергетичного комплексу держави визначено одним з основних напрямів державної політики з питань національної безпеки в економічній сфері (стаття 8), зменшується пакет акцій, який належить державі в складі активів Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", що призведе не тільки до погіршення її платоспроможності, але й унеможливить виконання взятих компанією зобов'язань, зокрема перед своїми кредиторами, що може мати наслідком порушення справи про її банкрутство.
2. Перша колегія суддів Ухвалою від 14 грудня 2007 року відмовила у відкритті конституційного провадження у справі на підставі пунктів 2, 3 статті 45 Закону України "Про Конституційний Суд України" (
422/96-ВР)
- невідповідність конституційного подання (
n0020100-07)
вимогам, передбаченим Конституцією України (
254к/96-ВР)
, Законом України "Про Конституційний Суд України" (
422/96-ВР)
, та непідвідомчість Конституційному Суду України питань, порушених у конституційному поданні.
3. До Конституційного Суду України 29 грудня 2007 року надійшла письмова заява Президента України про відкликання зазначеного конституційного подання (
n0020100-07)
.
Відповідно до частини першої статті 44 Закону України "Про Конституційний Суд України" (
422/96-ВР)
конституційне подання може бути відкликане за письмовою заявою суб'єкта, який його направив до Конституційного Суду України, в будь-який час до дня розгляду на пленарному засіданні Конституційного Суду України, що є підставою для припинення розгляду справи.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 44, 50, 52 Закону України "Про Конституційний Суд України" (
422/96-ВР)
, Конституційний Суд України
у х в а л и в:
1. Припинити розгляд справи за конституційним поданням Президента України (
n0020100-07)
щодо відповідності Конституції України (
254к/96-ВР)
(конституційності) Постанови Кабінету Міністрів України "Про управління державними корпоративними правами закритого акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" від 8 серпня 2007 року N 1037 (
1037-2007-п)
на підставі статті 44 Закону України "Про Конституційний Суд України" (
422/96-ВР)
- у зв'язку з письмовою заявою Президента України про відкликання його подання.
2. Ухвала Конституційного Суду України є остаточною.
КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД УКРАЇНИ