ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
Л И С Т
11.07.2008 N 13932/7/15-0517
|
ДПА України розглянула лист <...> щодо порядку відображення в податковому обліку страховика розрахунків за договорами перестрахування з страховиками-резидентами шляхом заліку зустрічних вимог і повідомляє таке.
Відповідно до пп. 7.2.1 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (
334/94-ВР)
(далі - Закон) для цілей оподаткування страхової діяльності під оподатковуваним доходом слід розуміти суму страхових платежів, страхових внесків, страхових премій (далі - сума валових внесків), одержаних (нарахованих) страховиками-резидентами протягом звітного періоду за договорами страхування і перестрахування ризиків на території України або за її межами, зменшених на суму страхових платежів (страхових внесків, страхових премій), сплачених страховиком за договорами перестрахування з резидентом.
Статтею 1 Закону України "Про страхування" (
85/96-ВР)
в редакції Закону від 04.10.2001 р. N 2745-III (
2745-14)
(далі - Закон про страхування) визначено, що страхування - це вид цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтересів фізичних та юридичних осіб у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування або чинним законодавством, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати фізичними та юридичними особами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та доходів від розміщення коштів цих фондів.
Згідно зі ст. 10 Закону про страхування (
85/96-ВР)
страховий платіж (страховий внесок, страхова премія) - плата за страхування, яку страхувальник зобов'язаний внести страховику згідно з договором страхування.
Відповідно до ст. 19 Закону про страхування (
85/96-ВР)
страхувальники згідно з укладеними договорами страхування мають право вносити платежі лише у грошовій одиниці України, а страхувальник-нерезидент - у іноземній вільно конвертованій валюті або у грошовій одиниці України у випадках, передбачених чинним законодавством України, з урахуванням положень частини четвертої цієї статті при укладанні договорів страхування життя.
Крім того, згідно зі ст. 12 Закону про страхування (
85/96-ВР)
перестрахування - страхування одним страховиком (цедентом, перестрахувальником) на визначених договором умовах ризику виконання частини своїх обов'язків перед страхувальником у іншого страховика (перестраховика) резидента або нерезидента, який має статус страховика або перестраховика, згідно з законодавством країни, в якій він зареєстрований.
Отже, як страхувальники, так і перестрахувальники мають право вносити страхові платежі на території України лише у грошовій одиниці України. Грошовою одиницею України відповідно до статті 99 Конституції України (
254к/96-ВР)
є гривня.
У зв'язку з викладеним, зменшення оподатковуваного доходу страховика при здійсненні операцій перестрахування з резидентами-страховиками є правомірним за умови, якщо перестрахові платежі сплачено виключно у готівковій чи безготівковій формі у грошовій одиниці України.
Заступник Голови
|
С.Чекашкін
|