Cплата внесків до пенсійного фонду


Наше підприємство доволі часто здійснює виплати авторського гонорару особам, що не є працівниками підприємства. Чи необхідно з них утримувати суми внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування?

 

Порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування визначено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058 (далі — Закон).

Страхувальниками, а також платниками страхових внесків є роботодавці, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

Об'єктом для нарахування страхових внесків до солідарної системи є суми фактичних витрат на оплату праці працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 р. № 108/95, виплати винагород фізичним особам за виконання робіт за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця та допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю.

Враховуючи зазначене та положення ст. 837 Цивільного кодексу України (далі — ЦК), об'єктом для нарахування внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є винагороди, виплачені фізичним особам за договором підряду, коли одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Умови договору про передачу авторських прав не відповідають суттєвим ознакам договору підряду, а саме, немає вимог щодо виконання роботи за завданням замовника.

Відповідно до ст. 1113 ЦК, договір про передачу авторських прав є договором про передання виключних майнових прав інтелектуальної власності, коли одна сторона (особа, що має виключні майнові права) передає другій стороні частково або у повному складі ці права відповідно до закону та на визначених договором умовах.

Тобто авторський договір не є договором підряду, а є договором на продаж авторського твору та авторського права.

Таким чином, авторська винагорода, яка виплачується авторам за передачу виключно майнових прав на використання їх творів та результатів їх творчої діяльності, не є об'єктом для нарахування внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.


Автор: Ірина ДИБА

Юридичний вісник України № 32, 2008